ANKARA HABERLERİ

Ayağınızdaki yaraları hafife almayın

Hürriyet Haber
12.09.2019 - 11:20Son Güncelleme :

Ülkemiz nüfusunun yüzde 13,7’sinde görülen, yani 10 milyonun üzerinde insanı doğrudan ilgilendiren diyabet hastalığı, en çok ayakları vuruyor.

Hürriyet Haber

Diyabet hastalarının yaklaşık üçte birinde diyabetik ayak yaraları görüldüğünü belirten Endokrinoloji uzmanı Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit, bu kişilerin en önemli sorunları ve en sık hastaneye yatış sebepleri arasında ayak ülserleri bulunduğunu belirtti. Sıcak havalarda şeker hastalarında görülen bu tarz yaralanmaların, diğer zamanlara göre artış gösterdiği ifade eden Doç. Dr. Cerit, diyabet hastalarında ayak yaralanmaları ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Ayağınızdaki yaraları hafife almayın

BİRÇOK SORUNA YOL AÇABİLİR

Diyabetin insülin hormonunun yokluğu, eksikliği ya da etkisizliği sonucu ortaya çıkan ve yaşam boyu süren kan şekeri yüksekliği ile karakterize bir metabolizma hastalığı olduğunu belirten, Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit, “İnsülin etkisinin yetersizliği sebebiyle, kandaki şeker hücre içine giremez ve kandaki şeker düzeyi yükselir. Kandaki şeker düzeyinin yükselmesine hiperglisemi adı verilir. Sık idrara çıkma, ağız kuruması, çok su içme, halsizlik, çabuk yorulma ve kilo kaybı diyabetin bulguları arasında yer alırken, bu hastalık iyi tedavi edilmediği takdirde birçok soruna yol açabilir” dedi.

Diyabetlilerin en önemli ve en sık hastaneye yatış sebebi ayak yaraları hipergliseminin, diyabete bağlı kronik komplikasyonlara sebep olduğunun altını çizen Doç. Dr. Cerit, mikrovasküler komplikasyonlar arasında göz, böbrek ve sinir hasarı, makrovasküler komplikasyonlar içinde ise kalp krizi, inme ve ayak ülserlerinin yer aldığını kaydetti. Doç. Dr. Cerit, ayak ülserlerinin, diyabetli kişilerin en önemli sorunları ve en sık hastaneye yatış sebepleri arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

KANGRENE KADAR GÖTÜREBİLİR

Diyabetin ayaklar üzerinde iki olumsuz etkisi olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Cerit, şöyle konuştu: “Birincisi sinir, ikincisi ise damar hasarıdır. Diyabet, ayak ve bacaktaki sinirlere hasar vererek, ağrıya ve sıcak ile soğuğun algılanamamasına yol açar. Sinir hasarının oluşturduğu bu his kaybına “diyabetik nöropati” adı verilir. Diyabetik nöropati yaşayan hastalar ayaklarında meydana gelen travma, yara, kesik ve yanıkları hissedemezken, bu durum ilerleyen aşamalarda enfeksiyona da kapı açar. Diyabetin yol açtığı ikinci önemli sorun ise ayak veya bacaktaki kan akımının azalması, yani damar hasarıdır. Periferik damar hastalığı adı verilen bu durum, yaraların iyileşmesini güçleştirir. Diyabet hastalarının ayaklarında oluşan yara ve enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde kangrene, hatta parmağın ya da ayağın bir kısmının kesilmesine neden olabilir.”

KENDİ BAŞINIZA TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞMAYIN

Diyabetik hastalarda en sık görülen ayak sorunları arasında ayak cildinde kuruluk ve çatlaklar, mantar, su toplanması, halluks valgus deformitesi (Baş parmak ile birinci tarak kemiğinin birleşme yerinin dışa doğru büyüyerek deforme olması) ve bunyon, nasır, pençe ayak ve tırnak batmasının yer aldığını aktaran Doç. Dr. Cerit, “Hastaların bu sorunları küçümsememesi ve kendi başlarına tedavi yollarına başvurmamaları gerekmektedir. Bu sorunlar için mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır” uyarısında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ayağınızdaki yaraları hafife almayın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Eylül 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:04
 • Güneş
  06:28
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:13
 • Akşam
  18:56
 • Yatsı
  20:15
Sayfa Başı