ANKARA HABERLERİ

Augustus Tapınağı’na süs havuzu tehdidi

Nursima ÖZONUR- Kaan ULU/DHA
28.03.2019 - 15:52Son Güncelleme :

Çankaya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Hacı Bayram Veli Camii'nin bitişiğinde bulunan Roma dönemine ait iki bin yıllık Augustus Tapınağı'nın 2009 yılında ‘çelik iskele’ ile güçlendirilmesinin yanlış olduğuna dikkat çekti ve “İki sur duvarını bir cam levha ile bir müze gibi kapatmak ve bunun içinde muhafaza etmek lazımdı” dedi.

Nursima ÖZONUR- Kaan ULU/DHA

Prof. Dr. Tunçer, tapınağın yakınına yapılan havuz nedeniyle oluşan rutubetin de tarihi yapıdaki yazıtlara zarar verdiğini ileri sürdü. Havuzun kaldırılması için internet üzerinde imza kampanyası başlattıklarını da anlatan Tunçer, Augustus Tapınağı ile ilgili özetle şunları anlattı:

KURU HAVUZ HALİNE GETİRİLMELİ

“Duvarların kaymasını durdurmak için üzerine bu çelik yapıyı koydular. İki duvarı birbirine tutan bir yapıdır. Aslında, iki sur duvarını bir cam levha ile bir müze gibi kapatmak ve bunun içinde muhafaza etmek lazımdı. Tıpkı Roma’daki ‘Ara Pacis Sunağı’ gibi, ya da Berlin’deki Bergama Müzesi’nde olduğu gibi eserler bir yapının içinde olabilirdi. Süs havuzu olarak onaylanan proje daha sonra fıskiyeli olarak inşa edildi. Havuz, 2010 yılında fıskiyeli olarak yapıldı. O zamandan beri tapınağın duvarlarına zarar veriyor. Havuzun suyu rüzgârın etkisiyle tapınağın duvarına gidiyor. Ayrıca rutubetten dolayı da duvarlar tahrip oluyor. Üzerindeki yazıt, su ve rutubetin etkisiyle dökülmeye başladı, kararmalar var. Bu havuzun bir an evvel kuru havuz haline gelmesi gerekiyor. Rutubet bir eski eserin en büyük düşmanıdır. Cami de rutubetten etkileniyor. Bu nem, zemindeki olası kalıntıları da etkiliyor. Zeminde Frig dönemine kadar giden anıtlar var” diye konuştu.

Augustus Tapınağı’na süs havuzu tehdidi

M.Ö. 25 yılından sonra yapılan Roma dönemine ait Augustus Tapınağı'nın duvarları, 2009 yılında Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayı ile 'çelik iskele' ile güçlendirilmişti. Daha sonraki yıllarda tarihi yapının yanında ise çevre düzenlemeleri kapsamında fıskiyeli süs havuzu yapılmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Augustus Tapınağı’na süs havuzu tehdidi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2019 tarihinde saat 15 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Augustus Tapınağı’na süs havuzu tehdidi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı