ANKARA HABERLERİ

ATO’da Başkan Yardımcısı’na saldırı

Murat YILMAZ
09.04.2018 - 17:28Son Güncelleme :

14 Nisan'da meslek komitesi ve meclis üyelerini seçmek için sandığa gidecek olan Ankara Ticaret Odası’na (ATO) dün öğle saatlerinde gelen bir grup, fuaye alanında Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal’e saldırdı.

Murat YILMAZ

Güvenlik kamerası görüntülerinde gruptaki kişilerce merdivenden aşağıya itilen Deryal, aşağıya düştüğü görülüyor. Kalkmaya fırsat bulamayan Deryal’e gruptakilerden biri tekme atıyor. Bu esnada polisin ve güvenlik görevlilerinin de saldıranlara müdahalede bulunduğu görülüyor. Saldırı sonucu burnundan ve yüzünden yaralanan Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, TOBB ETÜ Hastanesi’ne kaldırıldı. Deryal’i hastanede Meclis üyelerinin yanı sıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir de ziyaret ederek bilgi aldı. Saldırı sonrası Oda yöneticileri ve Meclis üyelerinin katılımıyla basın toplantısı düzenleyen ATO Başkanı Gürsel Baran, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek “Bu olaya karışan, yönlendiren, tahrik yapan üyelerimizin olması durumunda oda olarak yasa ve yönetmeliğin bize verdiği bütün yetkileri kullanacağız” dedi. Baran bir gazetecinin saldırıyı düzenleyenlerin arasında MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ ve beraberindekilerin olduğu yönündeki iddialara ilişkin sorusunu ise, “Bununla ilgili iddialar var. Adli yargıya taşındı. Öyle olmamasını arzu ediyoruz. Saldıranların kimliğini şu anda bilmiyoruz, iddialar var” şeklinde yanıtladı. Baran konuşmasında özetle şunları söyledi:

AMAÇ SEÇİMLERİ PROVOKE ETMEK

“Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa Deryal Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanımız Sayın Nuri Gürgür’ü ziyaretten ayrılırken fuaye alanında 35-40 kişilik bir grup tarafından darp edildi. Olay, sevk edilen emniyet güçleri tarafından biber gazı kullanılarak dağıtıldı. Deryal’e yapılan saldırı, ATO’nun tüzel kişiliğine yapılmış bir saldırıdır. Ankara Ticaret Odası’nın 14 Nisan’da yapılacak olan meslek komitesi ve meclis üyeleri seçimlerini provoke etmek amacıyla yapılmıştır. Polis memurlarına da saldırılmıştır. Bu da ayrıca çok üzücüdür. Görevi başında bir devlet memuruna saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez. ATO Meclisi’nde her türlü siyasi görüşten insan vardır. Ancak buraya gelirken siyasi kimliklerini kapının önünden bırakır, tüccarı temsil eden kimlikleriyle içeri girerler. Komite ve meclis üyelerimiz sektörünü temsil etmek için üyelerinin iradesiyle seçilerek burada görev alırlar. Burada yapılacak her türlü siyasi müdahale anayasanın 135. maddesine aykırıdır.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Cumartesi günü yapılacak meslek komitesi ve meclis üyeleri seçimleri bugüne kadar yapılan en şeffaf seçimlerdir. Buna gölge düşürülmesini doğru bulmuyoruz. Hayatında bir karıncayı bile incitmemiş 62 yaşındaki bir arkadaşımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Buraların er meydanı sandıktır. En doğru karar sandıktan çıkar. Bu vesileyle tüm üyelerimizi seçimlere katılmaya ve kendini en iyi şekilde temsil edecek üyeleri seçmeye davet ediyorum. Olaylarla ilgili adli süreç başlamıştır. Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu menfur saldırı ile ilgili soruşturmayı sürdürmektedir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyuruları yapılmaktadır. Konunun takipçisi olacağız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ATO’da Başkan Yardımcısı’na saldırı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Nisan 2018 tarihinde saat 17 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ATO’da Başkan Yardımcısı’na saldırı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Haziran 2018, Salı
 • İmsak
  03:17
 • Guneş
  05:13
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:14
Sayfa Başı