ANKARA HABERLERİ

ASKİ çamurdan elektrik üretiyor

Murat YILMAZ
23.10.2019 - 09:13 |Son Güncelleme :

Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki ham çamuru değerlendiren ASKİ Genel Müdürlüğü, kojenerasyon santralinde elektrik ve ısı enerjisi üretiyor. Üretilen elektrik, tesisin yüzde 85’lik ihtiyacını karşılarken ısı enerjisi ile de farklı birimlerin ısınma ihtiyaçları karşılanıyor.

Murat YILMAZ

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nde elde edilen ham çamurdan elektrik ve ısı enerjisi üretiyor. Üretilen elektrik ile tesisin elektrik ihtiyacının yüzde 85‘i, ısı enerjisi ile de idari bina, işletme birimleri, yemekhane ve lojmanların ısınma ihtiyaçları karşılanıyor. Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nde organik içeriği yüzde 60–65 olan atık sudan elde edilen ham çamur, yoğunlaştırma havuzlarında bekletilerek yoğunlaştırılıyor. Daha sonra çürütücü tanklardaki işlemle metan gazı elde ediliyor.

22 MİLYON KW ELEKTRİK ÜRETİLDİ

Bu yöntemle bir günde üretilen ortalama 60 bin metreküp metan gazı, tanklarda depolanıyor. Depolanan metan gazının iki adet 1.6 megavat kapasiteli kojenerasyon (elektrik ve ısı enerjisinin birlikte üretilmesini sağlayan teknoloji) santralinde yanması ile elektrik enerjisi ve ısı enerjisi üretiliyor. Tesislerin enerji ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan uygulama sayesinde elektrik tasarrufu sağlanıyor. Ağustos 2018 itibarıyla devreye alınan kojenerasyon santralinde, toplam 22 Milyon kilovat (KW) elektrik enerjisi üretildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ASKİ çamurdan elektrik üretiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2019 tarihinde saat 09 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ASKİ çamurdan elektrik üretiyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ocak 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:32
 • Güneş
  08:01
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı