ANKARA HABERLERİ

Ankara ekonomisi geriye gidiyor

Murat YILMAZ Fotoğraflar: Oğuz DEMİR
14.06.2018 - 15:20Son Güncelleme :

‘Ankara ekonominin geriye gidişinin en ağır hissedildiği illerden bir tanesi. Birinci beklentinin ekonomi olduğunu görüyoruz.’

Murat YILMAZ Fotoğraflar: Oğuz DEMİR

Ankara ekonomisi geriye gidiyor

 

CHP Ankara Milletvekili ve Ankara 1. Bölge Milletvekili adayı Levent Gök, Ankaralıların öncelikli sorununun ekonomik beklenti olduğunu belirterek, “Tarım, hayvancılık, turizm ve ticaretle Ankara’yı marka bir kent haline getireceğiz. Destek ve katkılarla kent merkezinden ilçelere tersine göçü sağlayacağız” dedi. Hürriyet Ankara’ya konuşan Gök, şunları söyledi:

İŞSİZLİK HAD SAFHADA

“Sahada, yurttaşlarımızın büyük kısmının Ankara’da ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu görüyoruz. İşsizlik had safhada. Çiftçilerimiz ektikleri ürünün gerçek karşılığını alamadıklarından yakınıyor, esnaflarımız dertli. Gençlerin geleceğe dair umutları yok. Ankara ekonominin geriye gidişinin en ağır hissedildiği illerden bir tanesi. Birinci beklentinin ekonomi olduğunu görüyoruz.

ESNAF ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

Ankara’dan finans merkezlerinin taşınması ciddi bir kayıp ve İstanbul’a beyin göçü oluşturdu. İş dünyası ve esnaf önünü göremiyor. OHAL bunun birinci koşulu. Yatırımcı, yatırım yapmaktan çekiniyor. OHAL’i kaldırarak Türkiye’yi normalleştirmeye başlayacağız. Bize oy versin vermesin tüm insanlarımızı ayrıştırmadan kucaklayacağız. Barış iklimini yaratacağız. Ekonominin gelişmesini sağlayacağız.

TARIM, HAYVANCILIK BİTİYOR

Haymana’da dünyaca ünlü kaplıca suyunu halen geliştiremedik. Bala, Güdül, Evren, Şereflikoçhisar gibi ilçeleri gelişmişlik açısından Türkiye’deki birçok ilçeden daha geride. Ciddi bir göç var, nüfus 2000’lere göre yarıya düşmüş durumda. Tarım ve hayvancılığın bittiğini görüyoruz. Tarihi ve kültürel değerlerin turizm açısından değerlendirilemiyor.

ANKAPARK’A 1.5 MİLYAR TL

Hükümetin ve Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’yı kalkındırmaya dönük bir bakışı yok. Ankara’da, ‘para nasıl boşa harcanır’ın en büyük örneği Ankapark. 1.5 milyar TL para harcandı, nasıl açılacağı ve hizmet vereceği belirsiz. Burası böyleyken Başkent’teki birçok ilçemizin köy yolları ve kanalizasyon yok. Çiftçimizin kullandığı mazottaki ÖTV ve KDV’yi kaldırarak 3 liraya mazotun verilmesini sağlayacağız.

MARKA KENT HALİNE GETİRECEĞİZ

Kentin bu durumda olmasını içimize sindiremiyoruz. Ankara, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde modern bir kent olarak planlandı, bugün gelinen noktada çarpık bir imar yapılaşması oldu. Ankara, normalde derelerin aktığı semt isimlerinin hepsinde su ve dere isimlerinin bulunduğu bir kentti. Bunlar kapatıldı. Ankara’nın kent kimliği kayboldu. Tarım, hayvancılık, turizm ve ticaretle Ankara’yı marka bir kent haline getireceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara ekonomisi geriye gidiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.



ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ağustos 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:22
 • Guneş
  05:56
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:44
 • Akşam
  19:49
 • Yatsı
  21:17
Sayfa Başı