ANKARA HABERLERİ

Ahilik kültürüyle gönül köprüsü

AA
27.06.2018 - 13:30Son Güncelleme :

Gana'dan Tayland'a, Arnavutluk'tan Somali'ye kadar farklı ülkelerden Ankara'ya gelerek lise ve üniversite eğitim alan öğrenciler, Kırşehir'de Ahiliği öğreniyor.

AA

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) ile Asma Köprü Derneği’nin iş birliğiyle uygulanan ‘Ahi Karakterli Gençlik Projesi’ kapsamında, Ankara'daki bazı imam hatip liseleri ve üniversitelerde okuyan yabancı öğrencilerin Kırşehir'e getirilerek Ahilik kültürünü tanımaları sağlanıyor. Projenin ilk etabında 7 ülkeden 20 öğrenci, Kırşehir'de Ahi Evran'ı Külliyesi ve türbesi, Cacabey Medresesi, Aşık Paşa'nın türbesi ve diğer tarihi kültürel mekanları ziyaret ederek, Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde eğitim aldı.

HEDEF ANLATMAK VE SEVDİRMEK

Hedeflerinin Ahiliği gençlere anlatmak, sevdirmek, bugüne uyarlamanın yollarını aramak olduğunu vurgulayan ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Gana'dan Fas'a, Arnavutluk'tan Kosova'ya kadar gönül coğrafyasından bine yakın öğrencinin bu öğretiyi özümsemesini amaçladıklarını, belirli periyotlarla tüm öğrencileri Kırşehir'e getirilmeyi planladıklarını dile getirdi. Çelikus, “Bu gençler vasıtasıyla Gana'dan Fas'a, Arnavutluk'tan Bosna'ya, Tayland'a kadar çok geniş bir coğrafyada bu hareketi yeniden başlatmak istiyoruz” diye konuştu. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ahilik kültürüyle gönül köprüsü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Haziran 2018 tarihinde saat 13 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ahilik kültürüyle gönül köprüsü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı