ANKARA HABERLERİ

Afetzedeler için çadırda tasarım

Hürriyet Haber
04.07.2019 - 14:56 |Son Güncelleme :

Türk Kızılay ve Gazi Üniversitesi iş birliğinde yapılan ‘Türk Kızılay Tasarım Çalıştayı’nda, afetzede çadırlarında kalan 18 üniversiteden öğrenciler, akademisyenler eşliğinde, afetzedelerin kullandığı araç gereçleri tasarlıyor.

Hürriyet Haber

Çamlıdere’deki Çamkoru Gençlik Kampı alanında düzenlenen ‘Türk Kızılay Tasarım Çalıştayı’ kapsamında, Türk Kızılay’ın afetzedelerin kullanımına sunduğu araç gereçlerin tasarımlarının geliştirilmesi ve yeni tasarımlar üretilmesi amacıyla 18 üniversiteden endüstri ürünleri tasarımı bölümü öğrencileri, akademisyenler ve Türk Kızılay uzmanları bir araya geldi.

Kamp alanında afetzedelerin kullandığı çadırlarda kalan öğrenciler, edindikleri tecrübeler çerçevesinde mevcut araç gereçlerin tasarımlarını daha kullanışlı hale getirmek için çalışmaya başladı. Çalışmaları incelemek için kamp alanını ziyaret eden Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Türk Kızılay’ın 151 yıldır savaş ve afetlerde insanlığın yanında olduğunu belirtti. Altan, "Artık üniversitelerden de destek alarak, onların öneri, fikir ve destekleriyle ürünlerimizi daha güzel, ergonomik, kullanıcı dostu hale getirebilmek için çalışıyoruz" dedi. Öğrencilerin, 10 başlık altında kurulan atölyelerde çalışma yaptığını kaydeden Altan, "Bu çalışmaların sonucunda çıkan ürünleri kullanacağız, onları daha da geliştireceğiz. Hocalarımızdan gelecek önerilerle başlıkları tek tek daha geniş olarak çalışacağız" diye konuştu. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan da Türk Kızılay ile yaptıkları iş birliğinin önemine işaret etti.

Afetzedeler için çadırda tasarım

İLK İKİ GÜN ZORLANDIK

Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden bu yıl mezun olan Buse Dolmacı, barınma çadırı, yatak, battaniye, modüler mutfak gibi birçok konuda oluşturdukları ekiplerle tasarım yaptıklarını belirtti. Tasarımları afetzedelerin yaşadıkları çadırlarda kalarak yapmanın son derece faydalı olduğuna dikkat çeken Dolmacı, "Burada kalırken özellikle ilk iki gün çok zorlandık. Şu an afetzedeleri daha iyi anladığımız için daha kullanışlı ve iyi tasarımlar ortaya çıkacaktır" dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı son sınıf öğrencisi İsmail Deniz de "Türk Kızılay için ürünler tasarlamak, benim için afetzedelere dolaylı yoldan hizmet etmek anlamına geliyor. Afetzedelerin kaldıkları çadırlarda kalarak, kullandıkları araç gereçleri kullanarak yaşadığımız için onların durumlarını ve psikolojilerini anlayabiliyoruz” dedi.

Afetzedeler için çadırda tasarım

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Afetzedeler için çadırda tasarım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Temmuz 2019 tarihinde saat 14 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Afetzedeler için çadırda tasarım haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:31
 • Güneş
  06:54
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:13
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı