ANKARA HABERLERİ

99 yıl sonra aynı heyecan

Hürriyet Haber
27.12.2018 - 17:27Son Güncelleme :

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 99. yıl dönümü etkinlikleri Anıtkabir’de başladı. Ankara Valisi Vasip Şahin ve beraberindeki heyetin Anıtkabir ziyaretinin ardından Dikmen’de tören düzenlendi.  Seymenler, Atatürk’ü 99 yıl önce karşıladıkları Keklikpınarı’nda gösteri sundu.

Hürriyet Haber

Ankara Valisi Vasip Şahin, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 99. yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti. Şahin ve beraberindeki heyet ile Seymenler, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine geldi. Şahin'in mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Buradan Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Şahin, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak, yazdıklarını okudu.

Şahin, deftere şunları yazdı:

"Büyük Atatürk, milli mücadeleyi başlatmak üzere Ankara'ya gelişinizin 99'uncu yıl dönümünde, modern Türkiye'nin başkentinin il yöneticileri olarak huzurunuzdayız. Dikmen sırtlarına adım attığınız gün, önderliğinizde başlatılan milli mücadelenin sevk ve idare merkezi olma konumuyla, aziz milletimizin geleceğe yürüyüşünde tarihi bir misyon üstlenmiş olan Ankara, stratejik kararların alınmasına, devletin temel kurumlarının teşkiline ve Cumhuriyetin ilanına ev sahipliği yapmıştır.

SAYILI BAŞKENTLER ARASINDA

Bu onuru layıkıyla ve hakkıyla taşıyan başkent Ankara, geçen zaman zarfında ülkemiz ve milletimizin büyüklüğüne yakışır bir ilerleme göstermiş, hepimizi gururlandıran modern bir çehreye kavuşmuş, dünyanın sayılı başkentleri arasında yerini almıştır. Birlik ve beraberlik ruhuyla, milli mücadelede hiç tereddüt etmeden yanınızda yer alan Ankaralılar, bugün de vatanımızı ve milletimizi çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmak için var gücüyle çalışma azim ve kararlılığındadır. Ruhunuz şad olsun."

DESTANSI MÜCADELENİN MEŞALESİ DİKMEN’DE YANDI

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 99’uncu yıl dönümünde, kente ilk geldiğinde ilk karşılandığı Dikmen Keklikpınarı’nda tören düzenledi. Törden konuşan Ankara Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da ilk adımı atılan milli mücadelenin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Heyet-i Temsiliye üyeleriyle Ankara’ya gelişiyle büyük bir bağımsızlık yürüyüşüne dönüştüğünü belirtti. Ankara’nın modern Türkiye’nin kuruluşuna ev sahipliği yaptığını dile getiren Kurnaz, şunları söyledi:

“Atatürk ve arkadaşlarını büyük bir coşkuyla karşılayan Ankaralılar, milli birliğin en güzel örneğini sergileyerek, milletimizin hür yaşama konusundaki kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir. Dikmen sırtlarında yakılan bu meşaleyle Ankara, Kurtuluş Savaşı’nın karargahı olmuş, destansı mücadelenin yaratıldığı merkez haline gelmiştir. Modern bir başkent olma yolunda Ankara’nın gelişimini kesintisiz sürdüreceğine yürekten inanıyorum.”

BÜYÜK LİDERİN İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 99 yıl sonra aynı heyecan hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Aralık 2018 tarihinde saat 17 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 99 yıl sonra aynı heyecan haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı