ANKARA HABERLERİ

30. yılda 120 film

Eda ÖZDENER/AA
07.04.2019 - 14:17Son Güncelleme :

Ankara Uluslararası Film Festivali, 30’uncu yılında 120 filmi sinemaseverlerle buluşturacak. Toplam 11 filmin yarışacağı festival kapsamında, Nebil Özgentürk’ün ‘Nazım’ın Kanatları’ belgeselinin Türkiye prömiyeri yapılacak. Aytaç Arman’ın anısına ‘Düşman’ filminin özel gösterimi gerçekleştirilecek.

Eda ÖZDENER/AA

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın düzenlediği Ankara Uluslararası Film Festivali’nin 30’uncusu 18-28 Nisan’da gerçekleştirilecek. 30’uncu yılın açılış töreninin, 18 Nisan’da MEB Şura Salonu’nda Moğollar konseriyle yapılacağını belirten vakfın başkanı İrfan Demirkol, açılış gecesinde vakıf tarafından verilen onur ödülleri kapsamında ‘Aziz Nesin Emek Ödülü’ne Kadir İnanır, ‘Sanat Çınarı Ödülü’ne Nazlı Eray, ‘Kitle İletişim Ödülü’ne Gülse Birsel’in layık görüldüğünü hatırlattı. Festival filmlerinin Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gösterileceğini açıklayan Demirkol, sinemaseverlerin uzun ve kısa metrajlı 120’ye yakın filmi 3 farklı salonda izleyebileceğini ve bilet satışının önceki gün başladığını duyurdu. 

KISA FİLM SEÇKİLERİ

Ankara Film Festivali’nin ilk günden itibaren kısa filmlere önem verdiğini vurgulayan Demirkol, kısa film seçkilerinin festivalde yer alacağını ifade etti. Demirkol, Berlin Film Festivali’nde yarışan ve ödül alan filmlerden oluşan bir seçkiyi sinemaseverlerin beğenisine sunacaklarını söyledi. Demirkol, “Berlin’de ‘En İyi İlk Film Ödülü’nü alan Türk yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay’ın ‘Oray’ filminin gösterimini de yapacağız” dedi. Demirkol, festivalde Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 30’uncu yılına özel ‘Duvar Yıkılırken’ bölümüne de yer verdiklerini anlatarak, ‘dünyanın yaşayan en iyi yönetmeni’ olarak nitelenen Alman Werner Herzog’un filmlerinin de bu kapsamda izleyiciyle buluşacağını kaydetti. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 30. yılda 120 film hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2019 tarihinde saat 14 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 30. yılda 120 film haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı