ANKARA HABERLERİ

2019 Gençlik Toplantısı gerçekleştirildi

DHA
11.09.2019 - 16:51Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- AVRUPA Ödülü Kazanan Kentler Birliği (AÖKKB) Genel Kurulu ve 2019 Gençlik Toplantısı, 6-7 Eylül tarihleri arasında Macaristan'ın Szeged kentinde gerçekleşti.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AÖKKB Başkanlık Konseyi üyeliğine seçildiği Genel Kurul'da, gündemin ana maddesi ‘akıllı şehirler’ oldu. Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Genel Kurulu'na Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'ı temsilen Başkan Vekili Hayrettin Çetin katıldı. Çetin, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ‘Akıllı Kent Uygulamaları’ hakkında katılımcılara sunum gerçekleştirdi. Birlik üyesi kentler arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımının şehirlerin gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Çetin, "Dünya nüfusunun yarıdan fazlasının yaşadığı kentlerde üretim tüketimin büyük bir kısmı yine kentlerde gerçekleşmektedir. Bu bakımdan kentler barınma, beslenme, iş bulma, imkânlara kolay erişim gibi fırsatlar ortaya koyarken aynı zaman da kirlilik, yetersiz yaşam koşulları, doğal kaynakların tahribi, doğal afetlerin etkileri, şiddet ve hak ihlalleri gibi birçok sınama ile de karşı karşıyadır" dedi.
'YENİ METRO HATLARI PLANLANMAKTADIR'
Toplumsal refah düzeyini yükseltecek sürdürülebilir, akıllı kentler uygulamalarının hızlandığını ifade eden Çetin, daha hızlı ve kaliteli hizmetlerin verilebilmesi için teknolojinin sağladığı tüm imkânlar kullanılmasının gerekli olduğuna dikkat çekti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı kent uygulamalarında birçok yeniliğe imza attıklarını kaydeden Çetin, şunları söyledi:
"EGO Cepte Akıllı Durak Sistemleri, Mavi Masa, Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulamaları bunlara birkaç örnektir. EGO Cepte Uygulaması, mobil ortamda EGO Otobüs Hatları ile ilgili tüm ihtiyaç duyulabilecek bilgilere kolayca ulaşmayı sağlamaktadır. Mavi Masa Uygulaması; Ankara halkına daha iyi hizmet verebilmek ve iletişimi kuvvetlendirmek için kurulmuş olup 7 gün/24 saat ulaşılarak sorun, görüş ve taleplerin iletebildiği hizmet birimidir. Ankara Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehir uygulamalarını teknolojik imkânlara göre güncellemeye ve uygulamaya devam ediyor. Araç öncelikli olarak kurgulanan ulaşım anlayışını yaya öncelikli hale geliştirmeye çalışıyoruz. Toplu taşım hatları genişletilip, nüfus yoğun bölgelere yeni metro hatları planlanmaktadır. AB ile işbirliği içerisinde Ankara'da bisiklet yolları planı hazırlanıyor. Sera gazı salınımının en önemli nedeni olan karbon yakıt kullanan araçlardan elektrikli araçlara geçilmesini teşvik için tüm konutlarda şarj üniteleri kurulması zorunlu hale getirecek düzenlemeler yapılıyor."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 2019 Gençlik Toplantısı gerçekleştirildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2019 tarihinde saat 16 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 2019 Gençlik Toplantısı gerçekleştirildi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Eylül 2019, Pazar
 • İmsak
  04:57
 • Güneş
  06:22
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  19:06
 • Yatsı
  20:26
Sayfa Başı