ANKARA HABERLERİ

1 yıllık eğitimle rehber oluyorlar

Ayşe ŞENSOY BOZTEPE/AA
28.02.2019 - 09:13Son Güncelleme :

Görme engelli avukat Nurdeniz Tunçer ve İngiltere'nin eski Ankara Büyükelçisi Richard Moore'un eşi Maggie Moore tarafından 2014 yılında kurulan Rehber Köpekler Derneği’nde, sadece görme değil aynı zamanda zihinsel engelli çocuklara da can yoldaşlığı yapacak köpekler yetiştiriliyor.

Ayşe ŞENSOY BOZTEPE/AA

Görme engellilere "yol arkadaşı" olarak yetiştirilen dernekteki rehber köpekler, golden ve labrador cinslerinden seçiliyor. Öncelikle uysal ve sağlıklı olup olmadıklarına bakılan köpekler, anne ve babalarının genetik yapıları incelendikten gönüllü ailelere verilerek bir yıl süren eğitime tabi tutuluyor. Eğitim sonrası uygulanan sınavı geçen rehber köpek adayları, en az 5, en fazla 6 ay görme engelli eğitimine tabi tutuluyor. Daha sonra yol arkadaşlığı için görme engellilere ücretsiz olarak verilen köpeklerden elenenler, bu defa zihinsel engelli çocuklarla çalışmak üzere "terapi köpekleri" olarak yetiştiriliyor.

GÖNÜLLÜ AİLELERE İHTİYAÇ VAR

İki yılı aşkın süredir Türkiye'nin ilk rehber köpeği Kara ile yaşayan Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer, Türkiye'de görme engellilere yönelik rehber köpekler yetiştiren ilk dernek olduklarını söyledi. Tunçer, "Rehber köpek okullarının merkezini kurmak istiyoruz. Bu doğrultuda çalışmalara başladık. Rehber köpek adaylarının sayısını artırıyoruz. Ayrıca rehber köpek olarak görme engellilere temin edemediğimiz, elenen köpeklerimiz 'terapi köpekleri' olarak çalışmaya başlayacak. Türkiye’de 4 çalışan, 7 de yetişmekte olan rehber köpek bulunuyor. Hedefimiz yılda 10 rehber köpek yetiştirmek. Mama ve veteriner destiğini sağlayacağımız gönüllü bakıcı ailelere ihtiyacımız var. Rehber köpek okulu kurmak için destek bekliyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 1 yıllık eğitimle rehber oluyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2019 tarihinde saat 09 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 1 yıllık eğitimle rehber oluyorlar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı