ANKARA HABERLERİ

1.5 asırlık geçmiş müze oluyor

AA
29.10.2018 - 16:27Son Güncelleme :

Türk Kızılayı, 150 yıldır bünyesinde bulundurduğu arşivini, bilim insanlarının da yararlanabileceği bir müzeye dönüştürüyor.

AA

Türk Kızılayı Genel Müdürü İbrahim Altan, müzelerden birinin Etimesgut’taki kampüste, diğerinin yeni genel merkez binası içinde, ikisinin de Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda olacağını sözlerine ekledi. Altan şu bilgileri verdi:
“Özellikle çocukların yaptıkları resimler ve çeşitli ürünleri bu müzede sergileyeceğiz. Kızılaya yazılan şiirler, gönderilen resimlerde bunu en güzel şekilde anlatıyorlar. Çocuklarımızdan bunun daha fazlasını bekliyoruz. Bize bunları okullarında yapsınlar. Bizi arasınlar, onlardan teslim alalım. Kuracağımız müzede de onları sergileyelim.

SERGİLER DE YAPACAĞIZ

Yıllar içinde sağlıkta kullandığımız malzemeler var. Sedye, gaz maskeleri, Kızılay’ın Süveyş şubesinin levhasını da yine açılacak müzemizde değerlendireceğiz. Müzede sergiler de yapacağız. Kızılaycılığı topluma daha fazla tanıtmak istiyoruz. İnsanları Kızılaya çekerek dayanıklı bir toplumun nasıl olacağını kendilerine anlatmak istiyoruz.” 1941’de alınan yönetim kurulu kararıyla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndan itibaren Kızılay Haftası'nın her yıl çeşitli etkinliklerle kutlandığını kaydeden Altan, Etimesgut'taki kampüsüne gelecek olanların Kızılay’ın faaliyetlerini yerinde görme imkanı bulacaklarını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 1.5 asırlık geçmiş müze oluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2018 tarihinde saat 16 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 1.5 asırlık geçmiş müze oluyor haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı