ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Çelikcan: Kültürevleri, eğitim ve öğretim yuvası oldu

DHA
27.11.2018 - 13:36Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- ADANA'da merkez Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, hizmete açtığı kültürevlerinin eğitim yuvası olduğunu söyledi.
Hizmete açılan 11 Kültürevi'nde her yaşa yönelik ücretsiz meslek kurslarının yılın 12 ayı devam ettiğini belirten Çelikcan, yaz kurslarından her yıl binlerce öğrencinin faydalandığını kaydetti. Eğitim-öğretim döneminde ücretsiz olarak verilen ders takviye kursları sayesinde ise birçok öğrencinin isteği okullara yerleştiğini belirten Çelikcan, "Meslek kursları ile de birçok vatandaş işe yerleşme imkânına sahip oluyor. Açılan hobi kurslarından her yaştan insan faydalanıyor. Engelli vatandaşların faydalanacağı ilk engelli koordinasyon merkezini de hizmete açtık. Sosyal ve kültürel belediyeciliğin en güzel örneklerini hayata geçirdik. Engelli vatandaşlarımız artık dört duvar arasından kurtuldu'' dedi.
EĞİTİME DESTEK
Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı hayata en iyi şekilde hazırlanması gerektiğini belirten Başkan Çelikcan şöyle konuştu:
''Öğrencilerimiz geleceğimizin teminatıdır. Onlara hayata en güzel şekilde nasıl hazırlarsak geleceğimizi de o kadar sağlama alırız. Bu amaçla hizmete açtığımız 11 kültürevinde çocuklarımıza ücretsiz eğitime destek kursları veriyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık ile işbirliği yaparak ihtiyacı olan öğrencilere destek olup okulların ilk açıldığı hafta yaklaşık her yıl 5 bin öğrenciye kırtasiye ve giyim yardımında bulunarak öğrencilerimize destek oluyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız. Engellilerimizi sosyal hayata kazandırmak ve evlerinden çıkmalarını sağlamak amacıyla Adana'da ilk engelli koordinasyon merkezimizi hizmete açtık. Engelli vatandaşlarımız özel tasarlanmış araçlarımızla evlerinden alınıp engelli koordinasyon merkezimizde çeşitli etkinliklere katılıp tekrar evlerine bırakıyoruz. Böylece engelli vatandaşlarımızın sokağa çıkmasını sağlıyoruz. Engellisine sahip çıkan toplumlar gelişmiş toplumlardır.''
AİLE BÜTÇELERİNE KATKI SAĞLIYORLAR
Kültürevlerinin hizmete açılmasıyla birlikte vatandaşların boş zamanlarını da en verimli şekilde değerlendirdiklerini belirten Başkan Çelikcan ''Kültrevlerimize gelen vatandaşlarımız burada öğrendikleri ile genç kızlarımız kendi çeyizlerini hazırlarken, meslek ve hobi kurslarına katılan vatandaşlarımız burada öğrenip ürettikleri ürünleri satarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. En önemlisi ise burada vatandaşlarımız birbirleriyle kaynaşıp tanışıyorlar. Değişik kültürdeki insanlar birbirlerini tanıyorlar. Sıkı dostluklar kuruluyor'' dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çelikcan: Kültürevleri, eğitim ve öğretim yuvası oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı