ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bilgiç: Tohum toprakla buluşmadan önce desteklerin açıklanması lazım

DHA
31.10.2018 - 10:36Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- ADANA Ticaret Borsası (ATB) 7. Olağan Meclis toplantısında konuşan ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Tohumun toprakla buluşacağı aya girdik. Üretici tohumunu toprağa ekmeden tarımda planlama yapılarak devlet hangi ürüne ne kadar destek vereceğini açıklamalıdır” dedi.
ATB Başkanı Şahin Bilgiç, tarımda planlamanın önemli olduğunu söyledi. Bilgiç şöyle konuştu:
"Bazı ürünlerde ciddi açığımız var. Bu açığın daha çok artmaması için mutlaka tarımda planlama yapılmalıdır. Özellikle dışa bağımlı olduğumuz yağlı tohumlarda, pamukta, soya’da üretim eksiğimiz var. Yarın aynı şekilde buğday’da, mısır’da da dışa bağımlılığımız artarsa ülkenin topraklarına yazık olur. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Planlama yapılarak tohum toprakla buluşmadan önce tarımsal desteklerin açıklanması gerekir. Tarım Bakanımızdan ricamız budur. Tarımda 2019 sezonunu iyi bir yıl olarak geçirmek istiyoruz. Bakanlarımızdan tarım ürünlerinde ekonomimize katkı sağlayacak, dışa bağımlılığımızı azaltarak denge sağlayacak kararlar almalarını arzu ediyoruz.”
'ÜRETİCİ MALINI GÖNÜL RAHATLIĞIYLA LİSANSLI DEPOLARA GETİREBİLİR'
Lisanslı Depoların önemini, faydalarını her zaman dile getirdiklerini de söyleyen Başkan Bilgiç şöyle devam etti:
"Üretici ve ürününü lisanslı depoya koyacak tacirlerin lehine destekler arttıyor. Destekler Resmi Gazetede yayınlanarak hayata geçti. Bu destekler nelerdir; zaten ürününü lisanslı depolara koyan üreticilerimiz kira ödemiyor, stopajdan yararlanıyordu. Şimdi ise ton başına  25 TL nakliye desteği, kamyon başına 25 TL’de analiz desteği var. Böyle olunca hem Ticaret Borsalarının Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvar Hizmetleri hemde özel sektörde bu hizmeti veren yerler emeğinin karşılığını alacak. Üreticilerimizden ürününü saklama koşulları en uygun olan lisanslı depolara getirirken zahmet çekmeden gönül rahatlığıyla getirebilecektir.” 
'ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELEYE DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR'
Enflasyonla Topyekün Mücadele konusunada değinen Başkan Bilgiç, “Ülke ekonomisinin canlanması için hayata geçirilen Enflasyonla Topyekün Mücadele çağrımıza cevap veren ve en az %10 indirim yaparak katkı sağlayan üyelerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde de bu çağrımıza destek verecek üyelerimizin sayılarının artarak çoğalacağına inancım tamdır” diye konuştu.
Konuşmaların ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bilgiç: Tohum toprakla buluşmadan önce desteklerin açıklanması lazım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı