ADANA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Adana ESOB Başkanı Sözütek'ten 'yaya önceliği' uyarısı

DHA
26.11.2019 - 11:09 |Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- ADANA Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Nihat Sözütek, toplu taşıma esnafı ve özel araç sürücülerini kavşak, yaya ve özellikle okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamaları ve geçiş önceliğini yayalara vermeleri konusunda uyardı.
ESOB ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, İçişleri Bakanlığı tarafından, ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılının yaya öncelikli trafik yılı ilan edildiğini hatırlatarak, 2018 yılında Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, 'Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar' hükmü getirildiğinin altını çizdi.
Toplu taşıma esnafı ve özel araç sürücülerinden kavşak, yaya ve özellikle okul geçitlerinde yayalara öncelik tanımalarını isteyen Birlik Başkanı Nihat Sözütek, kurallara uymayan sürücüler yüzünden her yıl binlerce yayanın trafik kazalarında yaşamını kaybettiğini belirtti.
Yaya öncelikli trafik anlayışı bilincinin yerleşmesiyle kaza oranlarının büyük oranda azalacağını ve can kayıplarının yaşanmayacağını vurgulayan Başkanı Sözütek, "Toplumda yaşayabilmek için birbirimize saygılı olmayı öğrenmemiz gerekiyor. Yaya öncelikli trafik uygulamasında temel amaç insan hayatını kolaylaştırmak ve yayaların güvenliğini sağlamaktır. Gelişmiş ülkelerde uygulanan ve yerleşmiş olan bu konuyla alakalı maalesef ülkemizde ve kentimizde sıkıntılar yaşanmaya devam etmektedir" dedi.
'IŞIK YOKSA, ÖNCELİK YAYANIN'
Sürücülerden kavşaklarda, yaya ve özellikle okul geçitlerinde daha dikkatli davranmalarını isteyen Başkan Sözütek, "Kavşaklarda, okul önlerinde ve normal yaya geçitlerinin olduğu yerlerde trafik ışıkları varsa öncelik ışıklara uymaktır, polisin olduğu yerlerde ise polise uyulmalıdır. Ancak ışık yoksa ve orada yaya ya da okul geçidi varsa burada öncelik yayanındır. Sürücülerimiz, önceliğin yayalara ati olduğu yerlerde yaya güvenliği konusunda dikkat  etmeli, hızını azaltmalı, durma anında dörtlü ikaz ışıklarını yakarak arkadan gelen sürücüleri uyarmalıdır. Ben inanıyorum ki yaya öncelikli trafik bilincinin yerleşmesiyle kentimizde trafik sorunsuz bir hale gelecektir" diye konuştu.
KAZALAR DİKKATSİZLİKTEN
Başkan Sözütek ayrıca toplu taşıma esnafı ve özel araç sürücülerini , direksiyon başındayken kurallara azami ölçüde riayet etmelerini ve dikkat dağıtacak davranışlardan kaçınmalarını istedi. Trafik kazalarının büyük oranda dikkatsizlikten kaynaklandığına işaret eden Başkan Sözütek, "Sürücülerimiz araç kullanırken kulaklıkla dahi olsa telefonla konuşmamalı, sigara içmemeli, yiyecek ve içecek tüketmemeli, başka işlerle uğraşmamalıdır. Sürücülerimiz, alkollü, uyuşturucu etkisi yapan ya da uyku getirecek ilaç kullandıktan sonra direksiyon başına geçmemeli ve trafikte tüm dikkatlerini yola vermelidir. Unutulmamalıdır ki bir anlık dalgınlık, felaketle sonuçlanacak kazalara neden olabilir" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Adana ESOB Başkanı Sözütek'ten 'yaya önceliği' uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Kasım 2019 tarihinde saat 11 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana ESOB Başkanı Sözütek'ten 'yaya önceliği' uyarısı haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2019, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:36
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:50
Sayfa Başı