ADANA HABERLERİ

Kutadgu Bilig’i yeniden anlamak

DHA
28.11.2019 - 13:15 |Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi’nin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Erdem oldu. Prof. Dr. Erdem, 'Felsefi Bakışla Kutadgu Bilig’i Yeniden Anlamak' başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla bir araya geldi.
Konuşmasına Karahanlılar Dönemi’nden bahsederek başlayan Prof. Dr. Erdem, sonrasında Kutadgu Bilig’e dair detaylı bilgiler vererek devam etti. Yusuf Has Hacib tarafından yazılmış ve Türk dünyası için oldukça önemli bir yere sahip olan bu eserin Herat, Fergana ve Mısır olmak üzere üç nüshası olduğunu belirten Prof. Dr. Erdem Türkoloji alanında söz konusu eser üzerine çalışma yapanlardan bahsederek bunlar arasında Reşit Rahmeti Arat’ın oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Kutadgu Bilig’de birtakım değerleri temsil eden dört ana karakterden de bahseden Prof. Dr. Erdem, sırayla Kün-Toğdı’nın adaleti, Ay-Toldı’nın mutluluğu, Odgurmış’ın kanaati, Ögdülmiş’in ise aklı temsil ettiğini kaydetti.
Kutadgu Bilig’de her şeyden önce insanlığa dair evrensel değerlerin yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Erdem, söz konusu eserin insanın yalnızca düşünmeyle insan olamayacağını ve taşıması gereken çeşitli değerler olduğunu ifade etti. Bu eserin yalnızca sıradan bir nasihatname olmadığının da belirten Prof. Dr. Erdem, 11. yüzyılda yazılmış bir eserin günümüzün toplumsal sorunlarıyla özdeşleştiğini, felsefe ve psikoloji içerikli birçok unsur barındırdığını da sözlerine ekledi.
Toplantı sonunda katkı ve katılımlarından dolayı Prof. Dr. H. Haluk Erdem’e Merkez Müdürü Prof. Dr. A. Deniz Abik ve Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu tarafından plaket takdim edildi.

 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Kutadgu Bilig’i yeniden anlamak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Kasım 2019 tarihinde saat 13 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kutadgu Bilig’i yeniden anlamak haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2019, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:36
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:50
Sayfa Başı