ADANA HABERLERİ

ÇÜTAM'da 'Suriye’de Türk Varlığı'

DHA
05.12.2019 - 11:42 |Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi’nin bu haftaki konuğu, Gaziantep Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erol oldu. Prof. Dr. Erol “Suriye’de Türk Varlığı” başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla bir araya geldi.

Suriye coğrafyasında ilk Türk izlerinin 877 yılında Tolunoğulları ile 935-969 yılları arasında İhşidîler zamanında görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Erol, Memluklar devrinin Suriye’ye en fazla Türk unsurunun yerleştiği dönem olduğunu söyledi. Moğol istilasından kaçan 40 bin Türkmen çadırının Memluklar tarafından Suriye’ye yerleştirildiğini belirten Prof. Dr. Erol Suriye’de Türk varlığının görüldüğü yerlerden bahsederek, Halep ve Rakka illeri ile Mumbuç, Bab, Carablus, Azez gibi ilçe ve köyleri içine alan Suriye’nin kuzey bölgesinde 250 civarında Türk köyü olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Erol, Halep civarında yaşayan Türkmenlerin Beydili, Elbeyli, Birelli, Barak ve dağınık oymaklar şeklinde gruplandığını kaydetti. Prof. Dr. Mehmet Erol Suriye’deki Türk Varlığına İlişkin ÇÜTAM Katılımcılarına Bilgiler Aktardı

Toplantı sonunda katkı ve katılımlarından dolayı Prof. Dr. Mehmet Erol’a Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik ve ÇÜTAM’ın Yönetim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Faruk Yıldırım tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden ÇÜTAM'da 'Suriye’de Türk Varlığı' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Aralık 2019 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇÜTAM'da 'Suriye’de Türk Varlığı' haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2020, Pazar
 • İmsak
  06:17
 • Güneş
  07:40
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı