ADANA HABERLERİ ÇUKUROVA HABERLERİ

Zararlı sineğin beli kırıldı, çiftçinin yüzü güldü

dha
30.10.2018 - 12:26Son Güncelleme :

ADANA’da sert çekirdekli tarım ürünlerine büyük zarar veren Akdeniz meyve sineğiyle toplu mücadelede büyük başarı sağlandı.

dha


Geçen temmuz-ağustos aylarında Seyhan, Yüreğir ve Kozan ilçelerindeki meyve bahçelerinde yürütülen etkili ilaçlama çalışmaları sayesinde zararlı sineğin popülasyonunda çok büyük oranda gerileme yaşandı. Yaz aylarında yürütülen etkili ilaçlama çalışmaları sayesinde narenciye ürünlerinin hasadı sorunsuz başladı.

ETKİLİ MÜCADELEYLE ZARARLI SİNEĞİN BELİ KIRILDI

Adanalı çiftçilerinden, Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi MHPli Kutlu Sönmez, meyve bahçelerine musallat olan Akdeniz meyve sineğinin belinin kırılması için yürütülen seferberlikte öncü olan Başkan Hüseyin Sözlüye teşekkür etti. Kutlu Sönmez, Akdeniz meyve sineği popülasyonunun 2017de ortalama 144 adet olduğunu geçen yaz yürütülen etkili mücadele ile bu sayının 9a gerilediğini, dünya ortalamasının altında sonuca ulaşıldığını vurguladı.

Kutlu Sönmez, Türkiyede narenciye üretiminin yüzde 29u, yani 1 milyon 355 bin tonu Adanada yetişiyor. Adanalı çiftçilerimiz ekim ayı itibariyle narenciyede 400 bin ton hasat gerçekleştirirken, bu sineğin önceki yıllarda verdiği zararın oluşmaması milli ekonomimiz açısından çok önemlidir. Üreticinin alın teri ve emeğinin heba olmaması için tam destek veren Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlüye şükranlarımızı sunuyoruz dedi.


Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çukurova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çukurova ilinden Zararlı sineğin beli kırıldı, çiftçinin yüzü güldü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2018 tarihinde saat 12 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zararlı sineğin beli kırıldı, çiftçinin yüzü güldü haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı