ADANA HABERLERİ ÇUKUROVA HABERLERİ

Eczacılar: Paralı poşeti destekliyoruz ancak halk daha fazla bilinçlendirilmeliydi

dha
04.01.2019 - 12:09Son Güncelleme :

ADANA Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ersun Özkan, doğaya ve çevreye zarar veren her şeyin karşısında olduklarını belirterek, poşet ücretlendirilmesini doğru yöntem olarak benimsediklerini söyledi. Özkan, bu aşamadan önce halkın yeteri kadar bilinçlendirilmediğini savundu.

Eczacılar: Paralı poşeti destekliyoruz ancak halk daha fazla bilinçlendirilmeliydi
dhaYeni yılla birlikte poşetlerin parayla satılması uygulamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ADEO Başkanı Özkan, elde edilen gelirin bir kısmın bakanlığa aktarılmasını doğru yöntem olarak benimsediklerini söyledi. Özkan, bu aşamadan önce halkın yeterli bilinçlendirilmediğini savunurken, "Meslek gruplarının bu konuda yeterli bilgilendirilmesi ve en az 6 aylık, 1 senelik geçiş süresinden sonra bunu hayata geçirmemiz durumunda daha sağlıklı sonuçlar çıkardı. Çok yakın zamanda bununla ilgili sıkıntılar yaşanacağını tahmin ediyoruz. Çünkü konuyla ilgili yeterli aydınlatıcı bilgilerin çok yapıldığına inanmıyoruz" dedi.

ECZANELERDE NASIL UYGULANACAK?

ADEO Başkanı Özkan, eczaneye gelenlerin, ilaçlarını aldıklarında koyabilecekleri poşet ya da çantalarının olup, olmadığını soracaklarını belirterek, şunları söyledi:

"Şayet elinde o ilacı koyabileceği kendi poşeti ya da bez çantası varsa ona ilaçları vereceğiz. Aksi takdirde boyutuna göre en az 25 kuruş karşılığında vereceğiz. Eczanelerde hastalarla muayene ücretiyle ilgili katkı payı hizmet bedeliyle ilgili ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Şimdi de poşet bedelleriyle ilgili sıkıntı yaşanacağını düşünüyoruz. Şu algıyı da ortadan kaldırmak gerekiyor. Eczacı kendi cebinden harcadığı parayla poşeti veriyordu. Şimdi de bedel karşılığı yaptırıyor. Tek farkı kendi cebinden harcadığı paranın tamamını değil 25 kuruşluk poşette 15 kuruşu bankanlığa aktaracak. Bu işte kar olacağını sanmıyorum."


Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çukurova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çukurova ilinden Eczacılar: Paralı poşeti destekliyoruz ancak halk daha fazla bilinçlendirilmeliydi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ocak 2019 tarihinde saat 12 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eczacılar: Paralı poşeti destekliyoruz ancak halk daha fazla bilinçlendirilmeliydi haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı