ADANA HABERLERİ ÇUKUROVA HABERLERİ

Dünyada 3 kadından biri toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten etkileniyor

dha
05.12.2018 - 12:44Son Güncelleme :

ABD Adana Konsolosu Alejandro Hoot Baez, dünyada 3 kadından birinin toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten etkilendiğini söyledi. Baez, bazı ülkelerde ise kadın nüfusunun yüzde 70’inin cinsiyete dayalı şiddette maruz kaldığını ifade etti.

Dünyada 3 kadından biri toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten etkileniyor
dha

Birleşmiş Milletlerin 25 Kasım- 10 Aralık ’Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm Kampanyası’ kapsamında, ABD Adana Konsolosluğu, Çukurova Belediyesi ile Ev Hanımları Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (EVKAD) işbirliğiyle, ’Dünya Kadınları Konuşuyor’ başlıklı bir panel düzenlendi. Orhan Kemal Kültür Merkezinde düzenlenen panele eşi Linda Baez ile katılan ABD Adana Konsolosu Alejandro Hoot Baez, bir konuşma yaptı.

Kadınlara yönelik yaptıkları çalışmaları anlatan Baez, "Mardinde kadınları, erkekleri ve muhtarları hane içi şiddeti engellemek amacıyla eğitecek bir projeye hibe verdik. Ayrıca, Yedi Renkin, belediyeler içerisinde sadece kadınların ve cinsel azınlıkların değil, diğer dezavantajlı toplulukların da haklarını savunacak eşitlik merkezleri kurulmasını teşvik etme projesini destekledik. Mersinde de psikodrama kullanarak öğrencilere, öğretmenlere ve ebeveynlere çocuklara yönelik cinsel istismarı nasıl tespit ve ihbar edebileceklerini öğreten bir projeyi destekliyoruz. Bu projeler, insan haklarını koruma hedefimizi desteklemektedir. Çocuk ve erken yaş ile zorla yapılan evlilikler, eğitimsel kazanımları engellemekte, dolayısıyla da kadınların yetişkinlikteki beklenen kazançlarını azaltmaktadır" diye konuştu.

ABD BU ALANDA MÜKEMMELDEN UZAK

Baez, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin dünya çapında her 3 kadından birini etkilediğini ancak acı çekenlerin sadece kadınlar olmadığına da dikkat çekerek, dünya çapında 7 erkek çocuğundan birinin cinsel şiddet deneyimlediğinin raporlandığını söyledi. ABDnin bu alanda mükemmelden uzak olduğunu kaydeden Baez, şunları söyledi:

"Bazı ülkelerde cinsiyete dayalı şiddetten kadın nüfusun yüzde 70i etkileniyor. Geçen yıl, Amerikalı ünlülerin, işyerinde cinsel taciz ve şiddet deneyimlerini anlatırken kullanmaya başladıkları #BeniDe hareketi, sosyal medya alanını etkisi altına aldı. Hashtag ilk 24 saatte 4.7 milyon kişi tarafından 12 milyon gönderide kullanıldı. Zaman içerisinde en az 85 ülkeye yayılarak, problemin gerçekte ne kadar yaygın olduğunu gösterdi. Ümit ediyoruz ki, farkındalığı artırarak, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten kaynaklı acıları durduracak gerçek değişimi getirebiliriz."

PANELDE BİRÇOK KONU GÖRÜŞÜLDÜ

Daha sonra EVKAD Başkanı ve Çukurova Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Sema Turan Yapıcının moteratörlüğünde, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Çukurova Belediyesinden Avukat Özlem Kara, Kanal B Adana Temsilcisi Sema Erdoğan ve Mersin LGBTI 7 Renk Dernek Temsilcisi Yağmur Arıcanın katılımıyla Dünya Kadınları Konuşuyor başlıklı panel gerçekleştirildi. Panelde, kadınların siyasi katılımı ve siyasi temsil, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadelede hukuki yöntemler, medyada toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, yerel çözüm önerileri ve eşitlik birimleri başta olmak üzere birçok konu görüşüldü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çukurova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çukurova ilinden Dünyada 3 kadından biri toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten etkileniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Aralık 2018 tarihinde saat 12 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünyada 3 kadından biri toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten etkileniyor haberi güncellenecektir.ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Aralık 2018, Pazar
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:49
Sayfa Başı