ADANA HABERLERİ ÇUKUROVA HABERLERİ

Çukurova'nın çiftçi hükümlülerinden karpuz hasadı

dha
31.07.2018 - 10:16Son Güncelleme :

 ADANA Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki Adana Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan 100 hükümlü, 13 dönüme ektikleri karpuzdan 50 ton ürün hasat etti.

dha

Seyhan ilçesi Akkapı Mahallesinde tarım cezaevi yapılması için Adalet Bakanlığı’na devredilen 691 dönüm tarım arazisi, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı öncülüğünde tarım tesisi haline getirildi. 120 kişilik 2 katlı prefabrik bir bina inşa edilen alanda, 100 hükümlü tarımsal faaliyet yapmaya başladı. Aldıkları eğitim ve kurslarla sertifikalı çiftçi olan hükümlüler, ziraat mühendisi öncülüğünde ekiminden sulamasına çapasından ilaçlamasına kadar tüm işlerde görev yapıyor.

Çukurovanın çiftçi hükümlüleri diye adlandırılan hükümlüler bu şekilde bir yandan cezalarını çekerken bir yandan da meslek edindirilerek tahliyelerinden sonra topluma kazandırılıyor. Bu sezon 40 ton soğan, 263 ton buğday, 105 ton fıstık hasat eden hükümlüler, yaptıkları karpuz hasadında 13 dönümden yaklaşık 50 ton ürün elde etti.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, hükümlülerin tarım açık ceza infaz kurumu tesislerinde yılda 3 kez ürün alacak şekilde çalıştıklarını söyledi. Hükümlülerin sigortalı bir şekilde çalışarak hem yevmiye aldıklarını hem de ailelerine yük olmadıklarını kaydeden Yeldan, "Türkiyenin en büyük sulu tarım açık ceza infaz kurumları arasında yer alan tesisimiz örnek tarımın merkezi olacak. Buraya bin hükümlünün bulunabileceği bir tesis kuruyoruz, inşaatımız devam ediyor. Mevcut üretilen ürünlerin yanı sıra seralarımız olacak, lisanslı ve ekolojik tarım devam edecek. Çukurovanın tarımsal zenginliğine katkı sunacak uygulamaları hayata geçireceğiz" dedi.

Mahkumlardan Y.Ç, bir yıldan beri yarı açık cezaevinde kaldığını belirterek, "Burası diğer ceza evlerine göre daha iyi. Burada çalışarak iyi vakit geçiriyoruz. Burada meslek öğreniyoruz. Karpuzumuzu hasat ettik bundan sonra mısır ekmeyi düşünüyoruz. Eksikliklerimizi ziraat mühendisimiz sayesinde geliştiriyoruz. Pek çok bilmediğimiz şey vardı, iyi bir bilgiye sahip olduk. Çıkınca inşallah daha iyi geçer bundan sonrası" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çukurova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çukurova ilinden Çukurova'nın çiftçi hükümlülerinden karpuz hasadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2018 tarihinde saat 10 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çukurova'nın çiftçi hükümlülerinden karpuz hasadı haberi güncellenecektir.ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Eylül 2018, Cuma
 • İmsak
  04:45
 • Guneş
  06:07
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  16:17
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:24

ADANA NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Figen Eczanesi

  Çukurova
 • Kamer Eczanesi

  Çukurova
 • Meltem Aydın Eczanesi

  Çukurova
 • Özdemir Eczanesi

  Çukurova
Sayfa Başı