ADANA HABERLERİ ÇUKUROVA HABERLERİ

Adana’da kadına yönelik şiddete 1 ayda 30 tutuklama

dha Bekir KARAKOCA
12.07.2018 - 10:52Son Güncelleme :

ADANA Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü etkili soruşturmalar ve İl Emniyet Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen operasyonlar, kentte özellikle kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı ile silahla işlenen suçlarda büyük azalma sağladı. Son 1 ay içinde kent genelinde kadına yönelik şiddet soruşturmalarında 30 şüpheli tutuklanırken, ruhsatsız silah taşınmasına yönelik yapılan uygulamalarda da binin üzerinde silaha el konuldu, vücut dokunulmazlığına karşı suçlar yarı yarıya azaldı.

dha Bekir KARAKOCA

Adana’da, suçun önlenmesine yönelik çalışmalar, suçlulara mücadele ve alınan tedbirler sayesinde önceki yıllara göre suç oranında düşüş yaşandı. Özellikle kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı ve vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlarla ilgili yürütülen soruşturma ve operasyonlar sonucunda olayların tekrarlanmasının önüne geçilirken, mağdurların ikinci kez örselenmeleri de engellendi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE 1 AYDA 30 TUTUKLAMA

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu tarafından, kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik yapılan soruşturmalar sonucunda son 1 ay içinde 30 şüpheli tutuklandı. Bunun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülen çalışmalar, evden uzaklaştırma, elektronik kelepçe gibi tedbirler aile içi şiddetin önlenmesi ve tekrarlanmamasında etkili oldu.

ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI 5 SAVCI GÖREVDE

Yine Başsavcılık bünyesindeki Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu’nda görev yapan 5 Cumhuriyet Savcısı, titiz ve etkili soruşturmalarla özellikle çocuk istismarına yönelik suçların engellenmesi ve ikincil mağduriyetlerinin yaşamamasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Suç mağduru çocukların mahkemeye çıkmadan ve sanıkla yüz yüze gelmeden uzmanlar eşliğinde ifadelerinin alınmasını sağlayan Adana Adliyesindeki Adli Görüşme Odaları (AGO) ile Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) de etkili soruşturma ve kovuşturma imkanı sunuyor.

BAŞSAVCI YELDAN: KENT GENELİNDE AZALMA OLDU

Bunların yanı sıra kent genelinde İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı uygulamalar, vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçların önlenmesine katkı sağlarken, kentte haziran ayında cinayet işlenmedi. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, hem aile içi şiddet hem çocuk istismarı hem de silahla işlenen suçlarda önceki yıllara göre kent genelinde azalma olduğunu söyledi. Polis ekiplerinin yaptıkları uygulamalarda binin üzerinde ruhsatsız pompalı tüfek ve tabancanın geçirildiğini kaydeden Yeldan, "Ele geçirilen silahların sahipleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımız ve Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından gözaltı ve adli kontrol tedbirleri uygulandı. Böylece kentte kontrolsüz şekilde silah taşınmasının önüne geçilmesi sağlandı. Bu da bir önceki seneye göre vücut dokunulmazlığına karşı suçlarında yarı yarıya azalmalara neden oldu" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çukurova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çukurova ilinden Adana’da kadına yönelik şiddete 1 ayda 30 tutuklama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Temmuz 2018 tarihinde saat 10 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana’da kadına yönelik şiddete 1 ayda 30 tutuklama haberi güncellenecektir.ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Temmuz 2018, Perşembe
 • İmsak
  03:40
 • Guneş
  05:22
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  20:07
 • Yatsı
  21:42

ADANA NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Saltanlar Eczanesi

  Çukurova
 • Saygı Eczanesi

  Çukurova
 • Yeni Hediye Eczanesi

  Çukurova
Sayfa Başı