Gündem Haberleri

  Yerel gazete Erdoğan'a tazminat ödeyecek

  Gaziantep
  28.02.2005 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Gaziantep'te yayınlanan bir yerel gazetenin sahibi, yazıişleri müdürü ve köşe yazarının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın manevi şahsiyetine hakaret ettiği gerekçesi ile 3 bin YTL (3 milyar lira) tazminat ödemesine karar verildi.

  Gaziantep 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Başbakan Erdoğan'ın Avukatı Fatih Şahin'in yetki verdiği Avukat Ertuğrul Kaya, Zafer Gazetesi Köşe Yazarı Halil Eyyüpoğlu ve avukatları Metin Kaynak ile Yavuz Hüseyin Öksüzler katıldı.

    

  Avukat Metin Kaynak ve Yavuz Hüseyin Öksüzler, 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan ceza davasının beklenmesini talep etti.

    

  Avukat Ertuğrul Kaya ise delillerin toplanmış olduğunu belirterek, ceza mahkemesinde görülen davanın beklenmesine gerek bulunmadığını savundu.

    

  Savunmaları dinleyen 5. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Mehmet Kaya, Gaziantep'te yerel yayın yapan Zafer Gazetesi ile köşe yazarı Halil Eyyüpoğlu ve Yazı İşleri Müdürü M. Atilla Konukoğlu'nun toplam 3 bin YTL 3 (milyar lira) tazminat ödemesine karar verdi.

    

  Köşe yazarı Halil Eyüpoğlu, duruşma sonunda yaptığı açıklamada, yazısında Başbakan Erdoğan'a yönelik bir hakaret bulunmadığını ileri sürerek, davanın temyize gönderileceğini bildirdi.

    

  Eyüpoğlu, “Ben ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan bir yazı yazdım” dedi.

    

  DAVA DİLEKÇESİ

    

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avukatı Fatih Şahin tarafından verilen dava dilekçesinde, Gaziantep'te yayın yapan Zafer Gazetesi'nin 14 Nisan 2004 tarihinde “Karakalem” köşesinde Halil Eyüpoğlu imzasıyla yayınlanan köşe yazısında, Başbakan Erdoğan'a iftiralarda bulunulduğu belirtiliyor.

    

  Dilekçede, köşe yazısında, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsi haklarına tecavüz niteliğinde, şeref, haysiyet ve onuruna yönelik, tahkir ve tezyif edici isnat ve ithamlara, fevkalade zor, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlere yer verildiği” savunuluyor.

    

  Bu nedenle köşe yazarı Halil Eyyüpoğlu ve Yazı İşleri Müdürü M. Atilla Konukoğlu ile Zafer Dahili Ticaret ve Pazarlama Limited Şirketi adına İsmet Atar hakkında, 10 milyar lira manevi tazminat davası açılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı