Gündem Haberleri

  Yer gök inledi

  Hürriyet Haber
  30.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, cumhuriyetin 84. yıldönümünde tek yürek oldu. Türk halkı, ay yıldızlı bayraklarla sabah erken saatlerde tören alanlarını doldurup, cumhuriyetin kuruluşunu uzun süredir ilk kez müthiş bir coşkuyla kutladı. Tribünler ’Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ diye inleyince, geçiş yapan asker ve polisler cevap verdi: Vatan sana canım feda!

  İstanbul Boğazı'ndaki gösteriyi izlemek için tıklayın.

  Fotoğraflar için tıklayın

  TÜRKİYE, cumhuriyetin 84. yıldönümü kutlamalarında dün tek yürek oldu ve ellerinde ayyıldızlı bayraklarla tören alanlarını doldurup, cumhuriyetin kuruluşunu uzun yıllardan beri ilk kez bu kadar coşkulu ve bir o kadar da teröre tepkili kutladı. Ülkenin bir çok yerinde Cumhuriyet kutlamaları resmi törenlerin hemen ardından on binlerin katıldığı ’teröre lanet’ mitinglerine dönüştü. Ankara’da, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki devlet zirvesinin katıldığı resmi geçit töreni, birçok ilke sahne oldu. Ellerinde bayrak, sabahın ilk saatlerinden itibaren çocuklarıyla tribünleri dolduran yüzlerce vatandaş, askeri birliklerin geçişi sırasında alkışlar arasında, ’Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ diye slogan attılar.

  BAKANLAR AĞLADI

  Protokoldeki Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın gözyaşlarını tutamadığı törende, polis koleji ve akademisi öğrencisi polis adayları da, tribünlerin önünden geçerken, ’Vatan sana canım feda/Türk övün, çalış, güven’ diye slogan attılar. Bu slogan da tribünleri ayağa kaldırdı. Dünkü törene, kayınvalidesini kaybeden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ katılamadı. AKM’deki bu törene, CHP’nin yanı sıra MHP ve DTP’den de katılan olmadı. Yabancı misyon şefleri ile Irak ve ABD büyükelçilerinin de törene katılmaları dikkat çekti.

  GÜL EŞSİZ KATILDI

  Tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile üstü açık bir araçtan, /images/100/0x0/55eab15bf018fbb8f890a83ageçit törenine katılacak birlikleri denetlemesi ve vatandaşlarla öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından başladı. Gül’ün ilk kez ve eşsiz olarak katıldığı üç saatlik tören geçişini ayakta izledi.

  TORUN BÜYÜKANIT’A ÖZEL SELAM

  Büyükanıt çiftinin torunu Bengüsu da babası Ercan Caymaz ile AKM’deki geçit törenini izledi. Orgeneral Büyükanıt, Gül’le birlikte vatandaşları selamlarken, torununu Gül’e gösterdi. Gül de bunun üzerine Bengüsu’yu özel olarak selamladı. Emirhan Erdoğan ve Şeyma Nur Özen adlı iki öğrencinin okuduğu şiirdeki, "Hain dağa çıksa da bölünmez bu vatan, bayrak inmez" dizesi de alkış aldı. AKM Tören Alanı’ndaki resmi geçit, Gül, devlet erkanı ve vatandaşlar tarafından büyük heyecan, beğeni ve alkışlarla izlenen Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları’nın gösterisi ile sona erdi.

  ANITKABİR’DEKİ TÖREN

  Ankara’daki ilk tören saat 08.45’de Anıtkabir’de düzenlendi. Gül’ün Atatürk’ün kabrine, üzerinde "Cumhurbaşkanı" yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Gül ve devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı: "Bugün aynı zamanda Cumhuriyet’in kuruluşuyla belirlediğiniz ideallere her zamankinden daha yakın olmanın kıvancını yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, gösterdiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda kararlılıkla ilerlemektedir. Dünya ile her alanda rekabet eden, mutlu insanların yaşadığı, güçlü ve müreffeh Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Bu amaçla gösterdiğimiz çabalar, şanlı geçmişimize ve bu ülkeyi kuran nesillere olduğu kadar bu günümüze ve aydınlık geleceğimize karşı da en büyük sorumluluğumuzdur."

  5 DTP’Lİ GELDİ

  Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir’deki törenin ardından TBMM’ye geçti. Gül’ü TBMM’ye gelişinde TBMM Başkanı Köksal Toptan karşıladı. Kutlama programına sınırlı sayıda milletvekilinin katılması dikkat çekti. Parti yöneticileri dışında kutlama için Meclis’e gelen milletvekili sayısı 20 dolayında kaldı. Salona ilk gelen lider, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup başkanvekilleri ve parti yöneticileriyle Meclis’te üst düzey katılım sergiledi. DTP Grup Başkanı Ahmet Türk’ün katılmadığı programda DTP’yi Grup Başkanvekilleri Selahattin Demirtaş ve Fatma Kurtulan, TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık ile milletvekilleri Bengi Yıldız ve Şerafettin Halis temsil etti. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de DSP milletvekilleriyle Meclis’te bulundu.

  SALONDA HAKİ GÖRÜNTÜ

  Törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt ile birlikte kuvvet komutanları ve Ankara garnizonundaki generaller tam kadro yer aldı. Genel olarak seçim bölgelerindeki törenlere katılan milletvekillerinin yokluğu nedeniyle Meclis Tören Salonu, üniforma ağırlıklı haki bir görünüme büründü. Gül, daha sonra yabancı büyükelçilerin kutlamalarını kabul etti.

  NOTLAR..NOTLAR..

  CUMHURİYET Bayramı’nda Anıtkabir’i ziyaret edenlerin sayısı 400 bini aştı. Anıtkabir Komutanlığı’nın verilerine göre Anıtkabir’e dün 422 bin 311’i yerli, 4 bin 813’ü yabancı olmak üzere toplam 427 bin 124 kişi geldi. Atatürk hayranı olduğu bilinen ünlü Hollywood yıldızı Kevin Costner da Anıtkabir’i ziyaret edenler arasındaydı. Anıtkabir’i geçen yıl 29 Ekim’de 68 bin 742 kişi ziyaret etmişti.

  ANITKABİR’deki ilk törende bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün TBMM’deki kutlamaları kabulüne ve Köşk’teki resepsiyona katılmadı. TBMM’deki kabule CHP’li milletvekillerinden de katılan olmadı. CHP’liler böylece, seçilirken protesto ettikleri Gül’ün elini Cumhuriyet Bayramı’nda da sıkmadı. CHP, Merkez Yönetim Kurulu, Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, "Olağanüstü haller dışında kendisiyle temas kurmama" kararı alınmıştı.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’deki törenlerde bu kez DTP’ye tavır koydu ve DTP’lilerle tokalaşmadı. TBMM’de bugüne kadar DTP ile bir araya gelmemeye özen gösteren askerler de ilk kez aynı çatı altında bulundu. Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları, Gül’ü tebrik için geldikleri TBMM çatısı altında, tören salonunda DTP’lilerle aynı mekanı kullandı, ancak hiçbir temasları olmadı.

  DTP’
  nin Cumhuriyet bayramı mesajında, "Bu bayramın sancılarla geçirilmiş son bayram olsun" dileğinde bulunuldu. Cumhuriyetin, "Anadolu’yu özgür vatan haline getirmek için fedakarca yürütülen mücadele sonucunda kazanılan ortak değer olduğu" vurgulanan mesajda özetle, "Cumhuriyetin kuruluşu sürecinde aynı cephede omuz omuza mücadele eden atalarımızın bizlere bıraktığı mirasa bağlılığın gereği olarak, bugün artık kardeşliği daha fazla öne çıkarmak ve demokrasiyi daha fazla geliştirmek gerektiği inancındayız."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı