BURSA HABERLERİ

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Aktaş:

AA / HARUN SAK
20.02.2015 - 16:38Son Güncelleme :

- "İşçilik maliyetleri çok yüksek. Çiftçi, fazla ekim yaptığında kazancını işçilere veriyor ama küçülse ve aile tarımına yönelse daha çok kazanacak"

AA / HARUN SAK

BURSA (AA) - Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, "İşçilik maliyetleri çok yüksek. Çiftçi, fazla ekim yaptığında kazancını işçilere veriyor ama küçülse ve aile tarımına yönelse daha çok kazanacak" ifadesini kullandı.

Aktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardan bu yana üreticinin borç batağında olduğunu savundu.

Çiftçilerin, borçlarını banka kredileriyle kapatmaya çalıştığını ancak buna karşın borç batağına saplandığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Çiftçilerimizin sözleşmeli tarıma yönelmesi gerekiyor. Tohumluk ve silajlık mısır, taahhütlü bezelye gibi ürünlere yönelinmeli. Ayrıca klasik biber ekiminden ayrı ihracat firmalarının istediği biber ve değişik ürünlere yönelmeli. İhracat firması ilçemizde istediği ürünleri bulamayınca başka yerlere gidiyor. Avrupa artık kilogramla alım yapmıyor, gramla alım yapıyor. Bu nedenle renk ve çeşitte Avrupalıların istediği ürünlere yönelinmeli. İşçilik maliyetleri çok yüksek. Çiftçi, fazla ekim yaptığında kazancını işçilere veriyor ama küçülse ve aile tarımına yönelse daha çok kazanacak. Yenişehir'de eskiden de 15 bin dönüme biber ekiliyordu. Şimdi de aynı şekilde ekim yapılıyor ama eskiden ilçemizde 40 ihracatçı firma varken şimdi 15'e düştü. Üstelik ürünler hep aynı çeşit. Yenişehir biberi eskiden iç piyasada da çok tüketiliyordu ama şimdi Türkiye’nin birçok bölgesinde biber ekimi yapılıyor. Bu nedenle bizim çiftçimiz hem az ekecek hem de değişik biber çeşitleri ekecek. Başka türlü para kazanması mümkün değil."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Aktaş: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 16 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Aktaş: haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:21
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı