ANKARA HABERLERİ

Yenimahalle'de Kutlu Doğum

DHA
15.04.2016 - 10:47Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- Hz. Muhammed'in dünyaya teşrifinin 1445'inci yılı dolayısıyla Yenimahalle Belediyesi tarafından Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde 'Kutlu Doğum Programı' düzenlendi.
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile eşi Azize Yaşar'ın ev sahipliği yaptığı programa, Yenimahalle Belediyesi Başkanvekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, Başar Bal, Hüseyin Boran, meclis üyeleri, muhtarlar ve binlerce Yenimahalleli katıldı.
Sunuculuğunu Fazlı Çoban'ın yaptığı gece, Hacı Bayram Veli Camii Hatibi Ahmet Karalı'nın okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Esat Aydoğan'ın Türk Tasavvuf Musikisi konseri ile kulakların pasını silen vatandaşlar, Kocatepe Camii Hatibi İsmail Coşar ve Emekli İmam Hatibi Bilal Demiryürek'in kasideleriyle duygu dolu bir gece yaşadı.
İSLAM, BARIŞ VE ADALET DİNİDİR
İslam dininin barışı, adaleti ve özgürlüğü esas aldığını söyleyen Başkan Yaşar, “İslam barışı adaleti ve özgürlüğü esas alan bir dindir. İslam'a inananlar, elinden ve dilinden hiç bir şekilde zarar gelmeyen, kendisiyle barışık ve başkalarına da güven telkin eden mümin olarak bilinirler. Ona inananların yaşadığı yurt, emniyet ve barış ülkesidir. Sözü edilen dinin medeniyeti ise, barış, merhamet ve ilim medeniyetidir. İslam'da din ve vicdan özgürlüğü vardır, İslam dışındaki dinlere inananlar ya da hiçbir şeye inanmayanların teminatı da Müslümanlardır" diye konuştu.
İSLAM COĞRAFYASI KAN VE GÖZYAŞI TOPRAKLARI HALİNE GELDİ
Peygamberimizi okumaya, anlamaya bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğuna da belirten Yaşar “İslam coğrafyasına baktığımızda, Peygamber Efendimizin hayatını ve öğretilerini incelediğimizde, bugün utanç ve azap duymamız gereken bir dönemi yaşadığımızı görüyoruz. İslam coğrafyasında gün geçmiyor ki kan dökülmesin. Müslüman Müslüman kardeşini tekbir getirerek öldürüyor, boğazını kesiyor, camii, mescit demeden, okul, hastane demeden yakıp yıkıyor. Müslüman ülkeler birbirine düşman. Kan, gözyaşı, cehalet ve yaşanan acılar İslam coğrafyasını esir almış durumda. Üstelik tüm bu acılar İslam adıyla cihat adıyla yapılıyor ne yazık ki. Kardeşliğin, huzurun coğrafyası olması gereken İslam Coğrafyası kan ve gözyaşı toprakları haline geldi. Bırakın başka inançları aynı inancın farklı yorumlarına sahip kardeş toplumlar birbirini kırıyor. Milyonlarca Müslümanın kanı akıtılıyor, milyonlarca Müslüman göçe zorlanıyor, çocuklar ölüyor, kadınlar tecavüze uğrayıp pazarlarda köle olarak satılıyor. İslam ile uzaktan yakından alakası olmayan bu davranış, değil İslam'a insanlığa sığmıyor" dedi.
ÖĞRENCİLER ŞİİRLERİYEL GECEYİ TAÇLANDIRDI
Programda, Bekir Gökdağ Anadolu Lisesi öğrencileri Gözde Zengin ve Emine Vural'ın “Adın Geçerö şiiri, Selman Çevik'in ise “İstememö şiiri geceye damga vurdu. Geceye şiirleriyle renk katan gençleri vatandaşlar ayakta alkışladı.
Gecenin sonundan Başkan Yaşar da hafızlara teşekkürlerini sunarak çiçek takdim etti.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yenimahalle'de Kutlu Doğum hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Nisan 2016 tarihinde saat 10 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yenimahalle'de Kutlu Doğum haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı