« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yenilmez armadayı çakma armadaya çevirdiler

Cimbom’un eski başkanları da Divan’a katıldı ama Cemal Nalga skandalıyla ilgili söz almadı. Camianın önde gelen isimleri, yönetimin istifa etmesine gerek olmadığı konusunda birleşti. Polat sözlerine şu şekilde devam etti...

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

GALATASARAY DİVAN KURULU'NDAN KARELER -Adem Kabayel'in objektifinden

GALATASARAY’da “Cemal Nalga skandalı” ile ilgili yapılan olağanüstü Divan Kurulu toplantısı beklenenin aksine sakin ve ılımlı bir ortamda geçti. Toplantıya eski başkanlardan Faruk Süren, Mehmet Cansun, Alp Yalman ve Ali Tanrıyar da katılırken, başkan Adnan Polat 15 dakikalık bir konuşma yaptı.
Eski başkanlar, yönetime zarar verip yıpratmamak adına ve gerekenlerin yapıldığını düşünerek söz almadı. Zirvede en sert konuşmaya ise Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Duygun Yarsuvat imza attı. Polat, Galatasaray Kulübü bünyesinde tam 48 takım ve 1200’ün üzerinde sporcuları olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu kadar büyük bir organizasyon içinde istenmeyen bir olay oldu. Bunu elbette istemezdik. Gözümüzden kaçtı. Bizden önce Basketbol Federasyonu’nun haberi olmuş ancak niye bugünü beklemişler? Nasıl haber alamadık, anlamadım. Olay bizden nasıl saklandı, nasıl haberimiz olmadı, hayret ediyorum. Bu yüzden olayda bizim de kabahatimiz var. Bu olaya bir mana da veremiyorum. Aklın mantığın almadığı bir olay. Buna sebep olan kişileri de hemen görevden aldık.”
Divan Kurulu üyelerinden biri Polat’ın konuşmasında konuya değindiği anda salonda yüksek sesle, “Salakça bir olay” diye bağırdı. Polat konuşmasını, “Bu konu en çok bizi üzmüştür. Yiğit Şardan’da bu olaya karşı hassasiyetini de yaptığı davranışla ortaya koydu” diye tamamladı.

Yenilmez armayı çakma armaya çevirdiler

SAKİN geçen zirvede en sert konuşmayı Duygun Yarsuvat yaptı. Yarsuvat, “Bu olay ayıp, çirkin ve büyük bir yanlıştır. Mazereti yoktur. Yönetimin bilgisinin olmaması büyük hatadır. ‘Haberim yoktu, ben orada değildim’ demekle olmaz. Biz kabahati kendi içimizden aramalı, ders çıkarmalı ve bir daha böyle birşey yaşanmaması adına önlem almalıyız. Yenilmez armadayı çakma armadaya çevirdiler” dedi.

Dedehayır da istifa etti

GALATASARAY’da yaşanan Cemal Nalga skandalının yedinci gününde 7. kişi kulüpteki görevlerinden ayrılma kararı aldı. Basketbol takımında görev yapan ve skandala imza atan koç Okan Çevik, Koray Mincinözlü, Mert Uyguç, Cengiz Karadağ ve Ali Türsan’ın görevden alınması, basketbol şube sorumlusu Yiğit Şardan’ın istifasının ardından dün de yönetici Ahmet Dedehayır görevi bıraktı. Olağanüstü Divan Kurulu toplantısında da Ahmet Dedehayır’ın istifa etmesi adına okların yönetime döneceğini düşünen G.Saraylı idareci bu yüzden dün yapılan kritik zirveye iki saat kala bu kararını başkan Adnan Polat’a sundu.

İstifası olumlu karşılandı

Ahmet Dedehayır istifasını Divan Kurulu toplantısında da verdi, olumlu karşılandı. Divan Kurulu üyesi Orhan Karaveli, “Toplantıyı basında izlemeli. Gizli saklı bir şeyimiz yok” diyerek önerge verdi. Oylama olumsuz sonuçlandı.

Krizi başarıyla yönettiler

GALATASARAY Divan Başkanlığı dünkü toplantısının ardından bir bildiri yayınladı. 4 maddelik bildiride şöyle denildi: 1-Yönetim Kurulunun uyguladığı kriz yönetiminin başarılı görüldüğü,2-Yönetim Kurulunun idari ve teknik kadro elemanlarının derhal işten el çektirilmesine dair karar ve uygulamasının yerinde bulunduğu, 3-Sözü edilen kişilerden üye olanların Disiplin Kurulu’na sevk edilmesinin uygun olduğu, 4-Camiamızı üzen, olayla ilgili olarak kamuoyuna üzüntülerimizin bildirmesine karar verildi.

DİVAN’DAN NOTLAR...

Kongreyi etkiler
· Faruk Süren, “Herkes gayet nazik bir şekilde yapılan işlemin yanlış, G.Saray ve genel ahlak anlayışına uymayan ve herkesi yaralayan, yönetim zaafiyetinden kaynaklanan bir hareket olduğunu dile getirdi. 4 ay sonra G.Saray’ın da seçimleri var. Yönetimi istifaya zorlamak G.Saray’ı etkiler. Bu hiçbir şeye yaramaz. Ancak, bu olay kongreyi etkiler” dedi.
İmregün ayrıldı
·  Toplantıya 156 Divan Kurulu üyesi katıldı. Disiplin Kurulu Başkanı Prof. Oğuz İmregün, kulüp üyesi olan ve disiplin kuruluna sevk edilen Okan Çevik, Koray Mincinözlü ve Mert Uyguç’un savunmalarını alacağı için “Etkilenmeme ve kurula sevk edilmemiş insanlar hakkında yanlış kanaat vermeme” adına toplantıyı izlemeden salondan ayrıldı.
İdam etmeyelim
· Toplantıda detaylara ve Cemal Nalga skandalının ayrıntılarına değinilmedi. Yönetime, profesyonel idarecilerin yanı sıra şube kaptanı sisteminin getirilmesi önerisi getirildi. Hayri Kozak, Mert Uyguç, Okan Çevik ve Koray Mincinözlü’nün hedef tahtasına alınıp idam edilir pozisyona getirilmemesi gerektiğini ifade etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler