Ege Haberleri

  Yenilikçi oldu krizde kazandı

  Burcu TANER, (DHA)
  10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  “Siz hayal edin, biz bilgi, kalite ve estetiği görselleştirip basamaklandıralım” sloganıyla Organize Sanayi’de1994’te üretime başlayan Berk Demir, özel tasarımlarıyla krizi aştı.

  İZMİR Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten Berk Demir, çevre çiti, kapı, otopark, raf üretimini sürdürürken, merdivende geliştirdiği özel tasarımlar sayesinde kapasitesini yüzde 50 artırdı. “Siz hayal edin, biz bilgi, kalite ve estetiği görselleştirip basamaklandıralım” sloganıyla 1994 yılında 750 metrekarelik alanda üretime başlayan Berk Demir, sektördeki tıkanıklığı aşmak için tasarıma ve yenilikçiliğe ağırlık vererek estetik merdivenleri geliştirdi.
  Önceden analizler
  Üretim ve montaj zorluğu nedeniyle pek tercih edilmeyen merdivenlerde uzmanlaşan firmanın yetkilileri, çelik konstrüksiyon üzerine mermer, cam ya da ahşap basamaklarla tamamlanan merdivenlerle ilgi gördü. Firma sahibi Konstrüktör Ressam Tayfun Olçum, kriz ortamındaki KOBİ’lerin yenilikçiliğe büyük önem vermeleri gerektiğini vurgulayarak, “Kuruluşumuzdan bu yana kendimizi geliştirmeye çalıştık. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ondan da faydalanmaya başladık. Daha sonra prestij mekanlara yönelik merdiven üretimine başladık. Bu konuda yoğun ihtiyaç olduğunu daha önceden analiz etmiştik” diye konuştu. Olçum, ürünlerin İzmir dışında özellikle İstanbul’dan büyük rağbet gördüğünü kaydetti.

  İMALAT ZOR RAKİP AZ

  Teknik öğretmen Tayfun Olçum, merdivenlerin imalatının zor olduğunu ve bu yüzden piyasada çok az rakipleri bulunduğunu dile getirdi. Geçen ay Yapı 2009 İzmir Fuarı’nda ilk kez tanıttıkları merdivenlere yoğun talep aldıklarını anlatan Olçum, “Merdivenlerin tasarımı, imalatı ve montajı tamamen bize ait” dedi. “Yapmadan önce mekanda ölçü alıyoruz” diyen Olçum sözlerini şöyle sürdürdü: “Villa, fabrika girişleri, restoran gibi prestij mekanlarda estetik sağlayan bir görünüm sunuyor. Aynı zamanda çok az yer kaplamasıyla da avantaj sağlıyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı