MERSİN HABERLERİ

Yenilikçi Fikirlere Karşılıksız 150 Bin TL Destek Verilecek

IHA
03.09.2015 - 10:03Son Güncelleme :

BİGG GARAJ YENİLİKÇİ ANADOLU PROJESİ EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ ŞEVKET ÖZER KÜRKÇÜOĞLU,YENİLİKÇİ FİKİRLERE KARŞILIKSIZ 150 BİN TL DESTEK VERİLECEĞİNİ, TÜBİTAK BİGG PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK GARAJ YENİLİKÇİ ANADOLU PROJESİ KAPSAMINDA, 300 GİRİŞİMCİ ADAYINA 3 YILDA 1 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ SAĞLANACAĞINI BİLDİRDİ.

IHA

TÜBİTAK BiGG (Bireysel Genç Girişimci) Programı kapsamında gerçekleştirilecek GARAJ Yenilikçi Anadolu Projesi ile teknoloji konusunda özgün fikri olan, ancak yeterince destek ve kaynak bulamayan genç girişimcilere olarak 150 bin TL hibe desteği verilecek.
Yenilikçi iş fikri sahibi girişimci adaylarını teşvik etmek amacıyla başlatılan ve TÜBİTAK 1601 Programı kapsamında 3 sene için 1 milyon TL hibe ile gerçekleştirilecek GARAJ Yenilikçi Anadolu Projesi çerçevesinde, aralarında Mersin’in de bulunduğu 14 ilde 300 girişimci adayına bilgilendirme, eğitim, mentorluk, online eğitim, online mentörlük hizmetleri verilecek.
Teknolojik iş fikrine sahip genç girişimcilere bu çerçevede Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, BİGG GARAJ Yenilikçi Anadolu Projesi anlatıldı. Toplantıda, BİGG GARAJ Yenilikçi Anadolu Projesi Eğitim Koordinatörü Şevket Özer Kürkçüoğlu, tekno girişimcilere konunun detaylarıyla ilgili bilgi verdi. TÜBİTAK BİGG programının ilk aşamasına doğrudan başvuru sağlanamadığını anlatan Kürkçüoğlu, BİGG GARAJ’ın da girişimcileri TÜBİTAK BİGG programının 2. aşamasına hazırladığını söyledi. Başvuruların 30 Eylül 2015 tarihinde sona ereceğini bildiren Kürkçüoğlu, “Teknoloji konusunda özgün fikri olan, ancak yeterince destek ve kaynak bulamayan girişimciler, BiGG GARAJ ile Anadolu’da teknoloji girişimciliğine başlayabilecek” dedi.
Geçmişte tekno girişim destekleri için TÜBİTAK’a direk başvuru yapılabilirken artık Türkiye genelinde belirlenen 17 kuruluş üzerinden başvuru alındığını anlatan Kürkçüoğlu, bunlar arasında yer alan uygulayıcı kuruluşlardan birinin de BİGG GARAJ olduğunu belirtti. Arkasında TOBB kimliği bulunması dolayısıyla Anadolu’ya giren tek uygulayıcı kuruluş olduklarına dikkat çeken Kürkçüoğlu, “Teknolojik özgün fikri olan, yani çalışmalarında invasyon ve ar-ge’ye yer veren, bilgi ve becerisiyle bu fikri gerçekleştirebileceğine TÜBİTAK’ı ikna edebilecek girişimci adayları bu programdan yararlanabilir. Bu adayların herhangi bir maddi kaynağı bulunmamalı ve kaynak arayışında olmaları gerekmektedir. 45 yaşını aşmamış ve üniversite mezunu olmaları gerekir. Bir şirket ortaklığının bulunmaması gerekir. Eğer bir şirketiniz varsa bu fikriniz için kuracağınız şirket öncesinde onu lağvetmeniz gerekir. Son olarak da daha önce TÜBİTAK’tan tekno girişim desteği alınmamış olması gerekir” diye konuştu.
Kürkçüoğlu, BİGG GARAJ’ın TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Teknoloji Transfer Ofisi, özel bir kuluçka merkezi, stratejik araştırma merkezi olan TEPAV ve GARAJ isimli bir okulun kendi inkübasyon merkezi olmak üzere 4 kurumun bir araya gelmesiyle oluştuğunu kaydetti. Bu kuruluşların bir araya gelmesiyle girişimci adaylarına zorunlu olan mentör desteği ve eğitim verilmesinin dışında Demo Day ve melek yatırımcı imkanı sağlandığını vurgulayan Kürkçüoğlu, “2 Ekim’de adaylarımız bir sonraki aşamaya geçebilmek için projelerini TÜBİTAK’ın jürisine sunup projelerini kabul ettirmeye çalışacaklar. Biz ise bu Demo Day programı ile ön jüri kurup, adayları sıkıştırıp projelerindeki zayıf yönlerini kendilerine göstererek asıl jüri karşısına daha güçlü çıkmalarını sağlayacağız. Melek yatırımcılarla da iyi iş fikirlerinin bir araya gelmesini hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Yenilikçi Fikirlere Karşılıksız 150 Bin TL Destek Verilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 10 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yenilikçi Fikirlere Karşılıksız 150 Bin TL Destek Verilecek haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

05 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı