Yenilenebilir enerjiye kayıtsız kalamayız, bu sektörde büyüyeceğiz

Hürriyet Haber
04.07.2012 - 22:43 | Son Güncelleme:

DOĞAN Enerji, Ağaoğlu Şirketler Grubu’na bağlı Akdeniz Elektrik Üretim ve Galata Wind Enerji’yi 240 milyon Euro’ya satın aldı. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, yenilenebilir enerjinin kayıtsız kalamayacakları bir alan olduğunu vurgulayarak, “Biz bu sektörde varız ve büyüyeceğiz” dedi.

DOĞAN Holding bünyesindeki Doğan Enerji, yenilenebilir enerji sektöründe büyümeyi hedefliyor. Bu kapsamda şirket, Ağaoğlu Şirketler Grubu’ndan mevcut kurulu gücü 33 MW olan Akdeniz Elektrik Üretim A.Ş.’ye bağlı Mersin Rüzgar Enerjisi Santralı (RES) ile Galata Wind Enerji şirketi bünyesinde kurulu gücü 93 MW olan Bandırma’daki Şah RES hisselerinin tamamını satın aldı. Tesislerin Doğan Holding’e nihai devri yapıldı.

240 milyon Euro’luk yatırım

240 milyon Euro’luk bu yatırımla, enerji sektöründe önemli oyunculardan biri olmayı hedeflediklerini belirten Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, şöyle konuştu: “Yenilenebilir enerji, Türkiye’nin katlanarak büyüyen gereksinimi göz önünde bulundurulduğunda, Doğan Grubu’nun kayıtsız kalamayacağı bir alan. Rüzgâr enerjisi, yenilenebilir ve temiz olmasının yanısıra Türkiye’nin cari açığının en büyük nedeni olan enerji ithalatını da azaltacağı için ülkemizin ekonomik istikrarına ve büyümesine de büyük katkı sağlayacak.”/images/100/0x0/55eaeff0f018fbb8f8a04ad5

Son olmayacak

Akdeniz Elektrik ve Galata Wind Energy şirketlerini satın alarak gerçekleştirdikleri bu büyük ölçekli yatırımın, bu alandaki sonuncu yatırımları olmayacağını dile getiren Faralyalı, “Türkiye’nin enerji açısından geleceği, yenilenebilir ve temiz enerji sektöründe. O nedenle de biz bu sektörde varız ve büyüyeceğiz” diye konuştu.

Akaryakıt ve elektrik

Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı (CEO) Yahya Üzdiyen ise ekonominin motoru olan enerji sektörünün, Doğan Grubu’nun ana işkollarından biri olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Doğan Holding’in stratejik büyüme alanları arasında başta temiz ve yenilenebilir enerji olmak üzere enerji sektörü de bulunuyor.
Tamamladığımız bu alım, enerji sektörü stratejimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Doğan Enerji, mevcut yatırımların yanı sıra akaryakıt ve elektrik enerjisi dağıtımı konusunda fırsatları değerlendirmeyi sürdürecektir.”

Geliri yeni yatırımlarda kaynak olarak kullanacağız/images/100/0x0/55eaeff0f018fbb8f8a04ad7

AĞAOĞLU Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, satışı yapılan iki RES dışında, grup bünyesindeki 17 şirkette toplam 1.084 MW yenilenebilir enerji yatırımı projesini geliştirmeye devam ettiklerini belirtti. Ali Ağaoğlu, cari açığın azaltılması için mücadele eden Türkiye ekonomisi için enerji alanında yapılacak her türlü değer artışının çok büyük bir önem taşıdığını, bu nedenle Doğan Enerji ile yapılan anlaşmadan büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı. Ağaoğlu yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Satışı yapılan iki rüzgâr santralini de sıfırdan alıp çok kısa sürede kurduk. Bu santralleri sadece üretime geçirmekle yetinmeyip kapasite artırımı yaparak dünya çapında verimli yatırımlar haline getirdik. Sahip olduğumuz hızlı proje geliştirme ve organizasyon deneyimlerimizi enerjide de kullanıyoruz. Doğan Grubu, ülkemizde enerjiye yatırım yapan en önemli gruplardan biri. Her iki yatırımı da çok daha iyi seviyelere getireceklerine inanıyor ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”

Hızlı üretim deneyimi

Doğan Holding’e yapılan satıştan elde edilen geliri enerjideki 1 milyar 300 milyon Euro tutarındaki devam eden yeni yatırımlarında kaynak olarak kullanacağını ifade eden Ali Ağaoğlu, inşaattaki hızlı üretim deneyimini enerjide de değerlendirerek rüzgar santrallerinin yapımını 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlayacaklarını belirtti. Ağaoğlu Şirketler Grubu satılan santraller dışında bünyesinde 1084 MW’lık lisansa sahip.


Yıllık 530 milyon kWh

MERSİN’de 9 MW, Bandırma’da ise 12 MW kapasite artırımı çalışmaları devam eden santralların 147 MW kapasiteye ulaşacağı ve yıllık yaklaşık 530 milyon kWh üretim yapması da öngörülüyor.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı