« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yenildik ama ezildik: 100-62

A Milli Basketbol Takımı, 2003 Avrupa Şampiyonası yarı final eleme grubundaki 5. maçında Litvanya'ya 100-62 yenildi. Maça Mirsad, İbrahim ve Hüseyin gibi aslarından yoksun çıkan Ay yıldızlı ekip, güçlü rakibi karşısında tam bir bozgun yaşadı. Sahadan 38 sayılık farklı bir yenilgiyle ayrılan Milliler, A Grubu'ndaki 5. maçında yenilgiyle tanıştı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Litvanya, seyircisinin de büyük desteğiyle karşılaşmaya çok hızlı başladı. Ev sahibi takım, Praskevicius ve Siskauskas'ın ilk dakikalarda kazandırdığı basketlerle oyunda skor üstünlüğünü ele geçirdi. Türkiye ise özellikle Asım ve Haluk ile hücumlardan boş dönerken, Mehmet'in pota altından kazandırdığı sayılarla rakibine karşılık vermeye çalıştı.

5. dakika 14-6 Litvanya üstünlüğünde geçildi. İlk periyodun son dakikalarında Litvanya, etkili oyununu sürdürdü, geliştirdiği hızlı hücumlarla farkı açtı ve Jasikevicius ile Stombergas'ın sayılarıyla ilk periyodu 26-16 önde tamamladı.

Milli takım, 2. periyotta da istediği oyunu sahaya yansıtamadı. Bubölümde oyuna giren Kaya, zaman zaman rakip pota altında sayılar bulurken, Litvanya, oyundaki üstünlüğünü sürdürdü. 15. dakikada fark 15 sayıya dek çıktı: 37-22. Maça iyi başlayamayan Harun, ilk yarının son bölümünde devreye girdi ve peşpeşe basketlerle farkın azalmasına yol açtı. Milli takım, 19. dakikada farkı 7 sayıya dek (41-34) indirmesine karşın Litvanya, ilk yarıyı Koukenas'ın sayılarıyla 47-35 üstünlükle tamamladı.

Maçın ikinci yarısına milli takım, aradaki farkı kapatmak için tempolu başlamak istedi. Ancak ay-yıldızlı ekip, peşpeşe hücumlardan boş dönerken, ilk yarıdaki skor üstünlüğünün avantajıyla moralli oynayan Litvanya, E.Zukauskas ve Jasikevicius'un basketleriyle farkı giderek açtı. 26. dakika 61-44 Litvanya üstünlüğünde tamamlandı.

Farkın giderek açılması üzerine oyundan düşen ve yenilgiye razı bir görüntü çizen milliler, sayı üretmekte bir hayli zorlanırken, rahat bir oyun sergileyen Litvanya, 3. periyodu 69-47 önde kapadı.

Maçın son periyodunda milli takım, son derece etkili bir basketbolsergileyen rakibi önünde hiçbir varlık gösteremeyince fark daha da açıldı. Son 7 dakikaya 80-49 önde giren Litvanya, Praskevicius ve E.Zukauskas'ın 5'er faulle oyun dışı kalmalarına karşın Kaukenas ve Jasikevicius'un sayılarıyla maçtan 100-62 galip ayrılarak grupta ilk yarıyı averajla lider kapadı.

Salon: Lietuvos Rytas

Hakemler: Markus Hesse (Almanya), Neil Wilkinson (İngiltere)

Litvanya: Jasikevicius (15), Praskevicius (9), Siskauskas (13), Stombergas (12), E.Zukauskas (19), Kaukenas (10), Macijauskas (3), M.Zukauskas (13), Maskoulinas (1), Planina (5)

Türkiye: Kerem Tunçeri (9), Harun (8), Haluk (5), Asım (4), Mehmet (16), Kaya (7), Ömer (6), Kerem Gönlüm (4), Hakan (1), Arda (2)

1. Periyot: 26-16

Devre: 47-35 (Litvanya lehine)

3. Periyot: 69-47

Beş Faulle Çıkanlar: Praskevicius 32.34, E.Zukauskas 37.06 (Litvanya)


Bunları da Beğenebilirsiniz