Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Yenikapı'ya miting alanı

  06 Mayıs 2013 - 11:45Son Güncelleme : 06 Mayıs 2013 - 13:35

  Yenikapı’da miting, konser, festival ve fuar alanı olarak kullanılmak üzere oluşturulacak proje kapsamında yaklaşık 1 milyon kişilik bir meydan yaratılıyor. Proje, Yenikapı İDO İskelesi ile Kennedy Caddesi arasındaki sahil şeridi doldurularak inşa edilecek.

  "İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı" adı verilen projenin çalışmaları başladı. Deniz dibi taşla doldurulacak ve atılacak temellerin sudan aşınması önlenecek. Bu etapta, hafriyat kamyonlarıyla deniz dibine taş dökme çalışmaları sürüyor. Burada meydanı çevreleyen 2 kilometre uzunluğunda yolun geçeceği mendirek oluşturulacak. Projenin 2. etabında ise temeller atılacak ve denizin doldurulması çalışmaları başlayacak.

  YENİKAPI'DA YAPILACAK MİTİNG ALANI HAVADAN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / Foto Galeri

  Taksim yasak buyrun Yenikapı’ya

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanıp kutlanmayacağına ilişkin tartışmalara değinirken “Sana miting alanı olarak neresi gösterilirse gidip mitingini orada yapmak zorundasın. Hukuk devleti bunu gerektirir” demişti.

  Erdoğan, İstanbul Yenikapı’da ve Anadolu yakasında 750 bin ve 1 milyon kişi kapasiteli birer miting alanı yapıldığını, bunlar tamamlandıktan sonra Kadıköy’de miting düzenlenemeyeceğini de açıklamıştı.

  PROJE TAMAMLANDIGINDA NELER OLACAK?

  * Miting, konser veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700 bin ile 1 milyon kişi kapasiteli mekan yer alacak.

  * Alanda 2 bin 200 araç kapasiteli açık otopark, 760 otobüs kapasiteli açık otopark olacak.

  * 715 bin metrekarenin 450 bin metrekaresi yeşillendirilerek, park olarak hizmet verecek.

  * Meydanda bir sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri için kulübeler, kafe, büfe, restoran ve sergi alanları ile ahşap iskeleler ve engelli locaları olacak.

  * Meydanın altına, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı "İleri Biyolojik Arıtma Tesisi" kurulacak.   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 9 Yorum }
  • Doğrucu Baba 6.5.2013 13:53:31
   Çok yerinde bir karar ve uygulama. Cam-çerçeve kırıp caddeleri savaş alanlarına çevirenler ayrışacak, gerçek niyet ve amaçları sadece kutlama, miting yapmak olanlar bu alanları kullanacaklardır be yav...
  • Aybars Nilufer 6.5.2013 13:44:12
   mitingin de tadı kaçacak anlaşılan. peki insanlar nasıl seslerini duyurabilecekler? Toplumun ilgiisini oraya hapis olarak mı çekebilecekler? Taksim de olunca mesajlar topluma daha rahat aktarılabiliyordu, cunku her ceşit kalabalık vardı.
  • kaşınan adam 6.5.2013 13:41:25
   Otobüs rengi seçerken sözüm ona vatandaşın isteklerini önemseyenler,Maltepede ve Yenikapıda olduğu gibi deniz doldurma ihalelerini yangından mal kaçırır gibi yapıyorlar.Anıtlar kurulu kararını dahi beklemiyorlar..
  • Mustafa Kemal 6.5.2013 13:37:15
   miting esnasinda bi depremolursa tabi insaat dokuntuleri arasinda aramaktansa denizen icinde arariz cesetleri... doldurun doldurun... tarihten ders almayan insanlarsiniz siz...
  • serdal taşkın 6.5.2013 13:33:49
   Taksimsiz 1 mayıs olmaz.Nasıl Mekkesiz hac olmuyorsa Taksimsiz olmaz
  • Okan Ar 6.5.2013 13:27:07
   Halkin meydani TAKSIM olacak, baska alternatifimiz yoktur. Korkuyorsan ISTIFA ET !
  Sayfa Başı
  HaberlerPeruBilinmeyen kabilelerMursi KabilesigidelloUçakAvrupadirek uçuş