ESKİŞEHİR HABERLERİ

Yenikapan Mahallesinin Mera Mücadelesi

IHA
11.09.2015 - 12:29Son Güncelleme :

MERA

IHA

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesine bağlı olan ve 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin ardından köy statüsünden mahalle statüsüne geçen Yahnikapan mahallesi halkı, yüzyıllardır kullandıkları meralarının özel bir şirket yerine kurdukları derneklerine kiralanmasını isteyerek ‘Meramıza sahip çıkalım’ mücadelesi başlattı.
Mahalle halkı, özel bir işletme tarafından alınmak istenen mera alanının, kurdukları Yahnikapan Mahallesi Kalkınma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne kiralanmasını istiyor. Mahalle sakinlerinin katılımı ile bir açıklama yapan, Mahalle Muhtarı Ali Haydar Tanrıverdi, meranın başkalarına kiralanmasına izin vermeyeceklerini, kendilerine verilmesini istediklerini anlattı. Özel bir işletmenin maddi çıkarları için mera alanının yok olmasını istemediklerini söyleyen Muhtar Tanrıverdi açıklamasına şöyle devam etti:
1880’LÜ YILLARDAN BERİ KULLANIYORUZ
“Yahnikapan köyü yeni adıyla Yahnikapan Mahallesi halkı olarak meramız konusunda bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Mahallemizin hemen yakınında bulunan 198 dekar alan atalarımız 1800’lü yıllardan bu yana hayvanlarını otlatmışlardır. Bizler de atalarımız gibi aynen devam etmekteyiz. Mahallemizin ağırlıklı geçim kaynağı olan hayvancılık işleri için buradaki mera bizim vazgeçilmezimizdir.”
İLK HAK SAHİBİ KANUNEN BİZİZ
Yahnikapan Mahallesine yakın özel bir işletmenin ıslah bahanesiyle mera alanını alma çabasında olduğunu belirten Muhtar Tanrıverdi, “Biz Yahnikapan Mahallesi halkı, muhtarlığı ve Yahnikapan Mahallesi Derneği olarak atalarımızdan bize kalan manevi mirası olan ve evimize ekmek götürebilmemiz için hayati değeri olan meramıza sahip çıkmak istiyoruz. Ayrıca kanuni olarak ilk hak sahibi olduğumuzu meramızın, bizlerde kalması için çok zor şartlarda da olsa kendi olanaklarımızla proje hazırlatarak derneğimiz adına kiralamak istiyoruz” dedi.
SESİMİZİ DUYUN
Muhtar Tanrıverdi, “Sayın devlet yetkilerimizden istediğimiz bir özel işletmenin maddi çıkarları için koca bir köyü ekmeğinden ve ata mirasından mahrum bırakıp mağdur etmesinler. Bizlerin sesini duysunlar. Evlerinde yedikleri her lokma için alın teri döken bu köylülerimize sahip çıksınlar” diyerek sözlerini tamamladı.
KAYGI VE ŞÜPHELERİMİZ VAR
Hayvancılık yapacağını belirten işletmenin açıklamaları karşısında endişeleri olduğunu, mera alanının 113,5 dekarlık bölümün alınmasının istendiğini anlatan Tanrıverdi, “Bu kadar bölümü alırlarsa geri kalan bölüm için bizim yolumuz kapanır. Her 5 yılda denetimli 25 yıllık kiralama söz konusu. Biz, dernek olarak proje hazırlayıp kiralama için ilgili birimlere başvurumuzu yaptık, görüşmelerimiz sürüyor. Özel şirketin belirtilenin dışında burayı farklı amaçlarla kullanabileceği konusunda kaygı ve şüphelerimiz var” diye belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Yenikapan Mahallesinin Mera Mücadelesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2015 tarihinde saat 12 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yenikapan Mahallesinin Mera Mücadelesi haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

27 Mayıs 2018, Pazar
 • İmsak
  03:39
 • Guneş
  05:28
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  20:23
 • Yatsı
  22:03
Sayfa Başı