SAMSUN HABERLERİ

"Yeniden hayat" için 24 bin kişi aday oldu

AA / Fatma Kalay
24.01.2015 - 11:06Son Güncelleme : 24.01.2015 - 11:07

- Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'ne bağlı 12 bölgede, 2014 Ağustos ayından bu yana 24 bin kişi, kök hücre bağışçısı olmak için numune verdi - Türk Kızılayı Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Bayram: - "12 gönüllü verici merkezinde toplam 24 bin kişiden kök hücre numunesi ve onama alındı. Ülkemizde kök hücre bekleyen lösemili, kanserli çocuk sayısı 835"

YEREL HABERLER SAMSUN

AA / Fatma Kalay

SAMSUN (AA) - FATMA KALAY - Türkiye'de, Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'ne bağlı 12 bölgede, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) Projesi kapsamında 2014 Ağustos ayından bu yana 24 bin kişinin kök hücre bağışçısı olmak için numune verdiği bildirildi.

Türk Kızılayı Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Serdar Bayram, AA muhabirine, Sağlık Bakanlığının, ülkenin kan ihtiyacının karşılanmasındaki başarısından dolayı Türk Kızılayı'na, kök hücre nakli bekleyen hastalara şifa olması amacıyla kök hücre için numune toplama işini de verdiğini söyledi.

Ülke genelinde 2014 yılında 1 milyon 860 bin ünite kan topladıklarını hatırlatan Bayram, "Bu potansiyelden yararlanmak için bu proje yapıldı" dedi. Proje kapsamında Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğünde Kök Hücre Koordinasyon Merkezi oluşturulduğunu belirten Bayram, 12 bölgede bu merkeze bağlı çalışan gönüllü verici merkezlerinin hizmete girdiğini aktardı.

Her gönüllü verici merkezinde de sadece bu işle ilgilenen özel eğitim almış uzmanların bulunduğunu vurgulayan Bayram, şöyle konuştu:

"Bu çalışmalar başladığından beri bu 12 gönüllü verici merkezinde toplam 24 bin kişiden kök hücre numunesi ve onama alındı. Ülkemizde kök hücre bekleyen lösemili, kanserli çocuk sayısı 835. Tabi ki 50 bin, 60 bin kök hücre adayı bulacağız ama belki onlardan hiçbirinde o çocuğa uyan bir doku tiplemesiyle karşılaşmayacağız. O yüzden bu sayıyı yüksek tutmak gerekiyor. Bizim hedefimiz bu yıl 65 bin kök hücre gönüllüsüne, vericisine ulaşabilmek. Bölgemizde de başladığımızdan beri yaklaşık 1500 civarında gönüllü kök hücre numune vericisine ulaştık. Samsun için bu rakam 1000. Ülkemizde sıralamada Samsun 11. sırada. Hedefimiz onu birinci sıraya çıkarmak."

- "Doku tiplendirme sonuçlarını sadece Sağlık Bakanlığı biliyor"

Bayram, kök hücre numune verme işlemi hakkında da bilgi vererek, kök hücre bağışçısı olmak üzere onay veren kişiden 3 tüp kan alındığını anlattı.

Alınan numunelerin doku tiplendirme yapılmak üzere Sağlık Bakanlığı laboratuvarına gönderildiğini bildiren Bayram, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığındaki bu doku tiplendirme sonuçları tamamen kendi bünyesinde tutuluyor. Yani herhangi bir başka kuruluşun görmesi mümkün değil, hatta biz dahi bilmiyoruz. Sonrasında da eğer o havuzda herhangi bir çocuğa uyan bir örnek varsa kişiye tekrar ulaşıyoruz. Ulaşınca kişiden tekrar onama alıyoruz. Durumu değişmiş olabilir. O kişi tekrar onay verdiyse de aileyle irtibata geçilip artık kök hücrenin naklini gerçekleştirmek üzere işlemler başlıyor."

Bağışçının, kök hücre numunesi alınma yöntemine de karar verebildiğini açıklayan Bayram, "İki yöntemle yapılıyor. Tercih edilen yol, bildiğimiz kan bağışı gibi damardan alınan kanın torbaya konulması, o torbanın cihaza bağlanarak içindeki kök hücre denilen hücrelerin toplanmasıyla oluyor. Bu işlem öncesi 5 gün kişiye ilaç veriliyor, kök hücre sayısı artsın diye. İkinci yöntem de kemik iliğinden direkt iğneyle alma yöntemi. En çok birinci yöntem tercih ediliyor" ifadelerini kullandı.

Bayram, 18-50 yaş arası kişileri kök hücre bağışçısı olmaya davet etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden "Yeniden hayat" için 24 bin kişi aday oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ocak 2015 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Yeniden hayat" için 24 bin kişi aday oldu haberi güncellenecektir.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:31
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   12:39
  • İkindi
   16:05
  • Akşam
   18:43
  • Yatsı
   20:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı