Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni Zelanda'da koalisyon için anlaşma

  WELLINGTON (A.A)
  17 Ekim 2005 - 09:08Son Güncelleme : 17 Ekim 2005 - 09:08

  Yeni Zelanda'da, 17 Eylül'de yapılan seçimin galibi İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Helen Clark, koalisyon hükümeti için üç partiyle anlaştıklarını bildirdi.

  Clark, yaptığı açıklamada, partisinin İlerici Parti ile hükümet kuracağını, milliyetçi Öncü Yeni Zelanda ve merkez sağdaki Birleşik Gelecek partilerinin de hükümeti destekleyeceğini belirtti. Helen Clark, “Bu hükümetin uzun süreli olacağına, güçlü bir gelişme ve istikrarlı bir hükümet sunabileceğine çok eminim” dedi.

  Clark, Öncü Yeni Zelanda Partisi'nin lideri Winston Peters'ın Dışişleri Bakanı olacağını kaydetti.
  Partisi parlamentoda 1 sandalyeye sahip olan Peters'ın kabine dışında bakan olarak anılacağı, bakanlık sorumluluklarını üstelenirken kabine toplantılarına katılmayacağı ifade ediliyor. Peters'ın uygulamak istediği herhangi bir politikanın, Clark kabinesi tarafından onaylanması gerekeceği kaydediliyor.

  Yeni Zelanda'da 17 Eylül'de yapılan seçimlerde İşçi Partisi, 121 üyeli parlamentoda 50 sandalye kazanmıştı. İşçi Partisi, hükümeti kurmak için gerekli olan 61 sandalye için 1 sandalyesi olan İlerici, 7 sandalyeye sahip Öncü Yeni Zelanda ve 3 sandalyesi olan Birleşik Gelecek partileriyle anlaşmış bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı