Yeni Zelanda da referandum sesleri

Birce BORA / LONDRA
24.09.2014 - 09:10 | Son Güncelleme:

Yeni Zelanda’da ikinci kez iktidara gelen Başbakan John Key, ülke bayrağından Birleşik Krallık bayrağının çıkarılıp, İngiltere ile olan tüm kolonyal bağların kaldırılması için gelecek yıl rederanduma gitmek istediklerini açıkladı.

Daha önce de defalarca “Tamamen Yeni Zelanda’ya ait olan ve tüm dünyada tanınan bir bayrak istediğini” açıklayan Başbakan, “Ben değişimden yanayım. Ve bu değişimin gerçekleşmesi için çok güçlü nedenler var” dedi.

BAYRAK UĞRUNA ÖLENLER...

20. yüzyılın başından beri kullanımda olan resmi Yeni Zelanda bayrağının sol üst köşesinde Birleşik Krallık’ın mavi, beyaz ve kırmızı bayrağı yer alıyor.
Ancak bir çok Yen Zelandalı, ülkenin bayrağının değiştirilmesini, hatta bunun halka sorulmasına şiddetle karşı çıkıyor. Özellikle gaziler, bir çok askerin bu bayrak için öldüğünü; bayrağı değiştirmenin onların anısına saygısızlık olacağını öne sürüyor.

Halen meşruti monarşi ile yönetilen ülkede parlamento yönetimden tamamen sorumlu olsa da İngiltere Kraliçesi Elizabeth ülkenin devlet başkanı sıfatını koruyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı