Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yeni Yunan Cumhurbaşkanı Papulyas

  Nur BATUR / ATİNA
  09.02.2005 - 01:21 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da cumhurbaşkanlığına, Yanya’nın Pohonyani köyünden çıkan 75 yaşındaki eski Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas seçildi.

  Yunanlılar ona, ‘Entelektüel çobanis’ (Çoban) diyorlar. Çünkü Papulyas’ın çoçukluğunda da çobanlık yaptığı Epir dağlarındaki Pohonyani köyünde hala koyunları ve keçileri var. Papulyas, her yıl Paskalya’da, Arnavutluk sınırı yakınlarındaki köyüne giderek, koyunlarını kırpıyor. Büyük Pazar günü, dostları ve köylüleriyle birlikte kuzu çevirip, ev yapımı çipura rakısını içiyor.

  ŞAMPİYON ATLET

  Papulyas’ın ilk siyasete atılışı, 14 yaşında oldu. 2.Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın Yunanistan’ı işgali sırasında direnişe katıldı. Papulyas, lise çağlarında iyi bir atletti. Sırıkla yüksek atlamada Yunanistan şampiyonu oldu. Papulyas’ın siyasi kaderini değiştiren olay, 1968’de, Münih’te, eski Başbakan ve PASOK lideri Andreas Papandreu’yla tanışması oldu. Papandreu, 1981’de iktidarı yakaladığı zaman, ilk kabinesinde Papulyas da vardı. Papulyas 1985’de dışişleri bakanı oldu ve aralıksız 4 yıl bakanlık koltuğunda oturdu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı