Yeni yılın ilk borçlanması yarın

Hürriyet Haber
04.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.01.1999 - 00:01

Hazine, 1999 yılı Ocak-Mart dönemi Nakit Yönetimi ve Borçlanma Programı çerçevesinde, yılın ilk ihalesini yarın gerçekleştirecek.

Hazine'nin yarın gerçekleştireceği 2 yıl vadeli, üç ayda bir kupon ödemeli tahvil ihracının, valör tarihi 6 Ocak 1999, itfa tarihi ise 6 Ocak 2001 olarak ilan edildi.

İki yıl vadeli, üç ayda bir kupon ödemeli tahvilin kupon faizi yarın belirlenerek ilan edilecek.

Nakit Yönetimi ve Borçlanma Programı çerçevesinde, 1999'un ilk üç ayında, nakit bazda özelleştirme gelirleri hariç 2.8 katrilyon liralık gelir, buna karşılık faiz dışı 3 katrilyon liralık da harcama yapılması programlandı.

Bu arada iki bayram tatilinin bu döneme rastlaması, özellikle Mart ayının son haftasının Kurban Bayramı'na denk gelmesi nedeniyle, KDV ve gelir vergisi 1. taksidinin önemli bir kısmının Nisan ayına kayması bekleniyor.

Bunun da etkisiyle Hazine'nin, nakit bazda 150-200 trilyon lira civarında faiz dışı açık vermesi programlanıyor.

Hazine'ye göre diğer taraftan, faiz ödemelerinin 2.3 katrilyon lira civarında gerçekleşmesi ve bunun sonucunda 2.5 katrilyon liralık nakit açığı verilmesi bekleniyor. Bu kapsamda piyasalardan 4.5-5.5 katrilyon lira borçlanma yapılması planlanıyor.

Bu bilgiler ışığında Hazine, 1999'un Ocak-Mart döneminde ihale yöntemiyle iskontolu ve kuponlu devlet iç borçlanma senetleri ihraç edecek.

İhraçlarda ihalenin halka arz ve TAP yöntemleri ile yapılmasının kararlaştırılması halinde bununla ilgili bilgiler, ihraçtan önce kamuoyuna açıklanacak.

Hazine bu dönem süresince, ay içerisinde kısa vadeli avans kullanabilecek.

Bu arada, Hazine, Ocak ayında iç borçlanmada vadeleri uzatmayı öngörüyor. Buna göre, Ocak ayında iç borçlanmaya dönük 4 ihale gerçekleştirilecek. İlk ihale iki yıl gibi uzun vadeli olurken, Hazine, 12 Ocak'ta 13 ay, vadeli, 15 Ocak'ta 14 ay vadeli tahvil satışları, 26 Ocak'ta da 5 ay vadeli bono satışı yapacak.

Hazine ayrıca, Şubat ve Mart aylarında, 3'er adet iç borçlanma ihalesi gerçekleştirecek.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı