Kitap Sanat Haberleri

KİTAP SANAT

  Yeni 'Yıldız Avcıları'

  AA
  09 Mayıs 2017 - 23:04Son Güncelleme : 09 Mayıs 2017 - 23:05

  Geçtiğimiz hafta Christie’s Müzayede Evi’nde düzenlenen açık arttırmada 14.5 milyon dolara satılan ‘Guennol Stargazer’ (Yıldız Avcısı) adlı heykelin benzerleri New York’taki bir galeride satışa sunuldu.

  ABD’nin New York kentinde Anadolu’ya ait tarihi eserlerin bir sanat fuarında satıldığı ve içlerinden en az ikisinin Stargazer (Yıldız Avcısı) olarak adlandırılan figürler olduğu ortaya çıkarıldı. Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nun galeriyle temasa geçmesinin ardından tarihi eserler vitrinden kaldırıldı.

  Anadolu’dan yasadışı yollarla kaçırılan ‘Guennol Stargazer’ (Guennol Yıldız Avcısı) adlı kalkolitik çağa (bakır çağı) ait bir kadın heykelinin, Christie’s Müzayede Evi’nin New York’taki merkezinde açık arttırmada 14.5 milyon dolara satılmasının ardından New York’taki TEFAF Sanat Fuarı’nı gezen AA muhabiri, aralarında iki Yıldız Avcısı heykelinin de olduğu Anadolu’ya ait antik eserlerin bir sanat galerisinin standında satışa sunulduğunu fark etti.
  Cenevre ve New York’ta satış ofisleri bulunan Phoenix Antik Sanat Galerisi’nde satışa sunulan eserlerden biri, Christie’s Müzayede Evi’nde rekor fiyata satılan ‘Yıldız Avcısı’ndan daha büyük ebatlarda, MÖ 3000 ve 2500 döneminde bakır çağına ait ‘Mermer Yıldız Avcısı’. Yaklaşık 5 bin yıllık heykel, 24.1 santimetre boyunda ve 8.1 santimetre genişliğinde. Galeride satışa sunulan bir başka eser de ‘Anıtsal İki Başlı İdol’ adlı mermer heykel. MÖ 3000 dönemi erken bronz çağına ait heykel, 33 santimetre uzunluğunda ve 22.5 santimetre genişliğinde.

  Anadolu topraklarından çıkarılma birçok tarihi eseri fuarda sergileyen ve hatta birini satan galeri, Türkiye’nin başlattığı girişimin ardından eserleri standından kaldırdı. 

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı