"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Yeni yılda tüm beklentilerin gerçekleşmesi dileğiyle

Sevgili okurlarım, hepimiz yeni bir yıla, acı-tatlı günlerimizi bir kenara bırakıp, yepyeni umutlarla ve heyecanlarla gireriz. 2009, pek çoğumuzun beklentilerine karşılık vermedi. Bunun için 2010 yılını sabırsızlıkla bekledik.

Her yeni yılın yaşamımızdan bir sene daha alıp götürdüğünü umursamadan, neşeyle, heyecanla, umutla girmeye hazırlandığımız bu lekesiz ve taptaze yılın herkese sağlık, mutluluk, neşe, huzur, aşk ve sevgi getirmesini diliyorum.
Umarım bu yıl anneler gözyaşı dökmez, çocuklar hayata neşeyle bakar, evlerde ocaklar tüter, sofralar neşelenir. Ve insanlar ayrılık, aşk acısı çekmez. Bugünün özelinde, bir okurumun bu güzel yazısını sizlerle paylaşıyorum.

Yeni, yepyeni bir yıl

Sevgili Feyza Hanım, yeni yılın umut yüklü eşiğinden seslenmek istedim size. Ve tabii ki tüm dünyaya...
Dün gibi, evet henüz dün gibi yaşadık yeni yıl heyecanını. 2009 yılına girerken yine kucağımızda umutlarımız vardı, hani “hiç tükenmesin” dediğimiz... Geçip gidiverdi dört mevsim, hem de göz açıp kapatana kadar. Ama beceremedik umutlarımıza sımsıkı sarılıp yaşamayı. Acılarımızın enkazı kaldı kucağımızda. Ve şimdilerde o kalıntıların arasında yeni yeşeren umutlarımıza can vermeye çalışıyoruz. Mutluluk, sevgi, sağlık, huzur diliyoruz yeni yılımızı kutlarken. Bilmem becerebilecek miyiz bu defa...

2009 yorgun, kırık ve bitkin

Yıl boyunca birer birer kopardık tüm yapraklarını takvimin. Kimi gün merak ve endişe dolu; heyecanlı, cesaretli. Kimi gün keyifsiz ve boş vermişliklerle dopdolu; umarsız, heyecansız... Ve şimdi, son hazırlıklarını yapıyor 2009... Yanında götürebileceği ne varsa, tek tek sırtına yüklemeye çalışıyor. Götürebilecekleri az önceler, dünler, evvelki haftalar ve geçen aylar... Yükü ağırlaştıkça ezik, mahcup ve çaresiz...
Ceplerinde çözemediği bir yığın problem. Gövdesinde, zamanı hovardaca yiyip tüketen yeni yetmelerin diş izleri. Eteklerinde, kurumaya yüz tutmuş çamurdan lekeler. Yorgun, kırık ve bitkin. Biz, onun gidişini fark ettiğimizde, arkasından koşup bağırmak geliyor içimizden. Ve “Keşke!” diye sesleniyoruz, sesleniyoruz, sesleniyoruz... Ama o arkasına dönüp bakamayacak kadar kırgın... Bize elbette!

Mutluluk oyununu birlikte oynayalım

Pişmanlıklarımızın tadını çıkarmayı marifet sayarcasına, yeni umutlar yüklenerek karşılıyoruz yeni yılı. Ve umutlarımızın ışıltısından oluşturduğumuz pırıl pırıl tacını yerleştirmeye çalışıyoruz başına. Hep böyle olmaz mı? Biten yılın pişmanlıklarından, yeni yılın umutları doğmaz mı?
2010 yılı için umutlarımızı sıraladığımızda, ilk duyduğumuz barış güvercinlerinin kanat sesleri olmalı. Çocuklara barışı ve sevgiyi anımsatan isimler koymalıyız. Tüm dünya çocuklarının düşleri gerçek olmalı, hepsinin karnı tok, elleri ayakları sıcacık.
Ve yaşlı dünyamızın eski müdavimleri; bizler... Evet, bizler daha erken davranmalıyız çocuklardan. Gecenin ortasında, sessizce kalkıp ışıklandırmalıyız çocukların kararmış tüm yıldızlarını. Yeni yılda hep birlikte oynamalıyız mutluluk oyununu. Çocuklara da öğretmeliyiz.

Çocuklar silahlardan uzakta büyümeli

Oyunumuzun ilk aşamasında, önce illa ki sevmeyi öğrenmeliyiz. Dostlukları ölümsüzleştirmeli ve zedelemeden, çürütüp kokutmadan yaşatmalıyız insan ilişkilerini.
Denizler mavi kalmalı hep atlaslardaki gibi. Ormanlar yeşil. Ülkelerin sınırlarını kollarımızla belirlemeliyiz. Hani ülkeler arasında kırmızı, kalın sınır çizgileri olur ya haritalarda; işte o sınır çizgilerini kollarımızla oluşturmalıyız. Ama hiç kapatmamalıyız, kollarımız hep açık kalmalı.
Mayın tarlaları, buğday başaklarının boy attığı bereketli tarlalara dönüşmeli. Çocuklar silahların gölgesinden uzakta büyümeli. Tüm çocukların gözbebeklerinden yaşama sevinci yansımalı. Ve onların gözlerinin ışıltısı aydınlatmalı çevreyi.
Dayanışma, dostluk, kardeşlik, başarı gibi tüm güzel kavramlarla dopdolu nice mutlu yıllara...
Çanakkale’den sevgilerle...
Emel Aygören Şen
X