Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni yılda reform istedi

  Hürriyet Haber
  01.01.2002 - 01:37 | Son Güncelleme: 01.01.2002 - 01:37

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2002'de Türkiye'nin her alanda reform niteliğindeki adımları atması gerektiğine işaret etti.

  Sezer, toplumun temel amacının ‘‘Yolsuzlukların yaşamı etkilemediği bir ülkede yaşamak’’ olmasını istedi.Sezer barışı ve huzuru isteyen tüm insanlığın düşlerinin gerçekleşmesini dilediği yeni yıl mesajında şu noktalara dikkat çekti:

  ŞİDDET BİTMELİ

  Yeni yılda, dünyadaki şiddetin bitmesini, açlık ve yoksulluk sınırında yaşamak zorunda kalan insanlara yardım eli uzatılmasını, insanlığa yaraşır bir çevre bilincinin gelişmesini diliyorum.

  REFORM KARARLILIĞI

  Demokratikleşme ve insan hakları alanında evrensel ölçütlere ulaşmak için ortaya koyacağımız kararlılığın ve reform nitelikli atılımların, Türkiye'nin demokratik ülkeler topluluğu içinde saygın bir konuma yükselmesini sağlayacağını hiçbir zaman gözardı etmemeliyiz.

  EKONOMİDEKİ GELİŞME

  Ekonomide yaşanan gelişmeler, mutlu ve aydınlık Türkiye ereğine ulaşmak yolunda daha umutlu olmayı sağlamaktadır.

  TEMEL AMAÇ

  Ülkemizin gelişme sürecini kesintiye uğratan ekonomik krizlerin ve sosyal adaletsizliğin en büyük nedeni yolsuzluktur. Yolsuzlukların, ekonomik ve siyasal yaşamı etkilemediği, yönetimin her kesiminde saydamlık ve sorumluluğun yaşama yön verdiği bir ülkede yaşamak, toplumun tüm kesimlerinin temel amacı olmalıdır.‘‘

  UYUM YASALARI

  AB'nin siyasal ölçütlerinin hukuk sistemimize aktarılmasını sağlayacak uyum yasaları çalışmalarının tamamlanmasını bekliyoruz.

  KIBRIS'A ÇÖZÜM

  Sayın Denktaş'ın başlattığı yeni süreçte , Ada'nın gerçekleri temelinde, hakça ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasını diliyoruz.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı