"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Yeni yıla heyecan ve umutla giriyoruz

Kaç yaşında olursak olalım, yeni yıla mutlaka yeni heyecan ve yeni umutlarla gireriz.

Eski yılın tüm sıkıntılarımızı, üzüntülerimizi kendisiyle birlikte alıp götürdüğünü, yeni yılın bize güzellikler sunacağını düşünmek isteriz. İşte 80 yaşında bir okurumun yeni yılla ilgili düşünceleri. Onun hayat tecrübesinden hepimiz yararlanmalıyız bence.

Parolanız sevgi olsun

Hoş geldin yeni yıl... Hoş geldin, sefalar getirdin... Bir koca yıl ne çabuk geçti. “Çabuk geçti” deyişimiz heyecanımızdan olacak. Halbuki pek de çabuk geçmedi, neler neler alıp götürdü... Şöyle düşünsek getirdiklerinden çok götürdüklerini görecek ve endişe duyacağız. Ama endişelenmeye gerek yok, bu hep böyle olmuş ve böyle devam edecek.
Elbette herkesin sıkıntıları olmuştur. Ama bütün bunları göğüsleme fırsatı bulduysanız ve sağlığınız yerindeyse, mutlaka ama mutlaka mutlu ve faydalı insanlar çizgisinde sayılırsınız.
Yıllar elbette geçer gider ve sizler bir de bakarsınız ki yaşlanmışsınız. Yine de yaşama gücünüzü kaybetmeden bir şeyler üretmek, bir şeyler yapmak zorundasınız.
Yaşlılığın da bir serveti var
Bu satırların yazarı da kısmet olursa 2011’de 80 yaşına girecek. Elbette 80 yaş, çok önemli bir merhaledir. Bu yaşa gelinceye kadar benim de çok sıkıntılarım oldu ama sevgiyi ön plana aldığım için daima kendimi 20 yaşında gibi hissettim.
60 yıl önce, Kilis’in Cumhuriyet Caddesi’nde yürürken bir bakan bir daha bakardı, “Bu delikanlı da kim” derdi.
Kabarık saçlarım, kendimden emin yürüyüşümle kız meslek lisesinin önünden geçerken, birilerinin beni işaret edişlerini hâlâ hatırlıyorum ve “Acaba” diyorum, “Şimdi o caddelerden geçsem ne olur”... “Bu yaşlı amca da kim” diyecekler ve karşıdan karşıya geçmek istediğimi düşünüp koluma girmeye çalışacaklar sanırım...
Siz siz olun, asla ve asla endişelenmeyin. Yaşlılığın da bir serveti ve hikmeti, bir güzelliği vardır. Yeter ki gençliğinizi bol keseden harcamayın. Yarınları düşünün. Yetiştireceğiniz evlatların ülkeye ve cumhuriyete yararlı olmaları için çaba gösterin...
Her şeyi sevin
İşte ben üç çocuğa dört de toruna sahip bir dede olarak mutluluğumu ilan ediyor ve sizlere sesleniyorum: Parolanız “sevgi”, işaretiniz “seviniz” olsun...
Her şeyi sevin. İnsanları sevin, işinizi ve eşinizi sevin, ülkenizi sevin, mümkün olduğunca çevrenize yardım elinizi uzatın.
Bu duygu ve düşünce içinde olduğunuzda her yeni yıl size müjdelerle gelecek ve sizler bu müjdenin heyecanıyla kendinizi daha sağlam ve daha dinç bulacaksınız.
2011 yılının ilk sabahına uyandığınızda, geride kalan yılı değil, yeni yılda neler yapacağınızı hesap edin. Ama sakın öyle “Ben artık ihtiyarladım” gibi yanlış düşünce ve duygulara kapılmayın.
Nejat Taşkın

X