Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yeni yıl olaysız ve umutla geldi

  Hürriyet Haber
  02.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.01.1999 - 00:01

  Yeni yıl tüm dünyada coşkuyla karşılandı. Geçen yılın aksine dünya, 1999'a sakin girdi. New York'tan Atina'ya, Moskova'dan Tokyo'ya kadar, dünyanın en büyük kentlerinde insanlar, neşe içinde yeni yıla girdi. Ama Uzakdoğu'da her yıl olduğu gibi bu yıl da havaifişek terörü yaşandı. Filipinler'de 4 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Fransa'da ise gençler çeşitli kentlerde otomobilleri ateşe vererek yılbaşı kutlamalarına gölge düşürdüler.

  Yorgun dünyamız bir yılı daha geride bıraktı. New York, 500 bin kişiyle dünyanın en büyük sokak partisine ev sahipliği yaptı. Gökyüzü havaifişeklerle renklenirken Asya'da hacılar tapınaklara akın etti. Yılbaşı kutlamaları, geçen yıllara oranla genelde neşeli ve olaysız geçti.

  NEW YORK:

  Times Meydanı'nda yapılan geleneksel yılbaşı davetine eksi 6 derecelik soğuğa rağmen yaklaşık 500 bin kişi katıldı. 1999 karşılanırken 15 bin balon havaya uçuruldu, katılımcıların üzerine tonlarca konfeti yağdı. New York'ta ‘‘Mars'tan bile görülebileceği’’ söylenen bir ışık topu yakıldı.

  MOSKOVA:

  Moskova Kızıl Meydanı'ndaki davete ise hem Ruslar, hem de yabancı ziyaretçiler katıldı. Havai fişeklerin renklendirdiği gökkubbenin altında Moskovalılar, şampanya patlatarak yeni yılı karşıladı.

  PARİS:

  Yılbaşı süsleriyle donatılmış olan Paris'in ünlü Champs Elysee bulvarında onbinlerce kişi bir araya geldi. Parisliler, havaifişeklerin gölgesinde şarkılar söyleyip dans ederek 1998'i uğurladılar. Ama Strasbourg ve çeşitli kentlerde gençlerin otomobilleri ateşe vererek yılbaşı terörü estirmeleri büyük tepki çekti. Bir adam, otomobilinde ölü bulundu. Olaylarda 2 kişi yaralandı, 17 kişi tutuklandı.

  LONDRA:

  Tarihi Big Ben saati 1999 yılını ilan ederken Trafalgar Meydanı'na dolan binlerce kişi, çığlıklar atarak yeni yılı karşıladı. Polis, geçmiş yıllarda Trafalgar Meydanı'nda çok yaralanma olduğu için çeşitli tedbirler aldı.

  BERLİN:

  Almanya'da Berlin'in tarihi Brandenburg Kapısı'nda 100 sanatçı, havaifişek partisinde halkı eğlendirdi. Saatler geceyarısını gösterdiğinde Almanya'nın semaları havaifişeklerle renklendi.

  2000 yılına dönmedolap

  Fransızlar, daha 1999 yılı kutlamalarının izleri sokaklarda dururken, 2000 yılı kutlamaları için kolları sıvadılar. 2000 yılı kutlamaları için Paris bulvarlarına kırmızı halılar döşemeye karar verildi. Kültür Bakanlığı, Paris'in ünlü Champs Elysee Bulvarı'na bir ucu Louvre Müzesi'ne, diğer ucu Zafer Takı'na uzanan üçgen içinde 12 dev tak kurulacağını belirtti. Bütün bunların yanı sıra Paris, 2000 yılı kutlamaları için Avrupa'nın en büyük dönme dolabını sipariş etti. Champs Elysees Bulvarı'nın bir ucuna kurulacak dönme dolap, 31 Aralık 1999'da 2000 yılına doğru geri sayımı gerçekleştirmek üzere dev bir saate dönüştürülecek.

  Japonya Sağlık-Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından açıklanan boşanma istatistiklerine göre 1998, boşanma yılı oldu. Tokyo Disneyland'ında düzenlenen yılbaşı partisinde de aile bağlarını güçlendirmek için ünlü çizgi roman kahramanları Mickey ve Minnie Mause'a kimono giydirildi. Japonya'da geçen yıl her iki dakikada bir boşanma gerçekleşti.

  İTALYA:

  Brindisi kentinde şişenin içine yerleştirdiği havaifişeğin infilak etmesi sonucu 10 yaşındaki bir çocuk ağır yaralandı. Çocuğun görme yetisini kaybedebileceği belirtildi.

  FİLİPİNLER:

  Havai fişekler ve havaya sıkılan kurşunlar her yıl olduğu gibi Filipinler'de yine can aldı. Olaylarda 4 kişi öldü, 311 kişi yaralandı. Geçen yılki kutlamalarda ise 2 kişi ölmüş, 500'e yakın kişi yaralanmıştı.

  YENİ KALEDONYA:

  Fransa'nın deniz aşırı toprağı Yeni Kaledonya'da ise havai fişek gösterisini organize eden Jacques Germain, serseri bir havai fişeği kontrol etmeye çalışırken bacağını kaybetti. Germain, adada kahraman ilan edildi.

  İSLAM DÜNYASI:

  Türkiye ile birlikte İslam áleminde yılbaşı ramazan ayına denk düştüğünden sessiz karşılandı. Ama yine de birçok Arap ülkesinde aileler birbirlerine oturmaya gitti, evlerde özel partiler düzenlendi.

  İSKOÇYA:

  Yeni yıla ‘‘Hogmany’’ denilen İskoçya'nın Edinburgh kentinde ‘‘yılın en büyük kutlaması’’ diye tanımlanan şenlik yapıldı. Edinburgh Kalesi'nden fırlatılan havaifişekler kentte peri masalı havası yarattı.

  İRAN

  İran Devlet Başkanı Muhammed Hatemi, yeni yıl nedeniyle bir mesaj yayımladı. Hatemi mesajında ‘‘İki bin yılını birleştiren bağ olan 1999 yılı, ümit ederim, nimetler, barış, samimiyet ve insanlar arasında sevgi ile dolu bir yıl olur’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı