Ege Haberleri

EGE

  Yeni ürünlerle ithalatı kesti

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  11.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bornova’da ısıtma - soğutma sektörüne üretim yapan Emsaş, ürün yelpazesini genişletti. Kan pompası ile medikal sektörüne de adım atan firmanın hedefinde yeni ürünler var.

  ISITMA ve soğutma sektörlerinde faaliyet gösteren Emsaş A.Ş., elektrikli kombi ve su sebilinden sonra ürün portföyüne kan soğutucularını da ekleyerek medikal sektörüne girdi. ‘Emsaş’ markasıyla Türkiye geneline ürün veren firma, ayrıca su pompası ve derin dondurucu konusunda da üretime hazırlanıyor.
  Bornova Naldöken’de kurulu Emsaş A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcısı Sinem Vardar, 1975 yılında kurulan şirketin ana faaliyet konusunun orta ve yüksek gerilim elektrik malzemeleri olduğunu belirterek, “Yaklaşık 20 yıl önce şirketi biz satın aldık ve zaman içinde ısıtma - soğutma sektörüne yönelik ürünlere başladık. Elektrikli kombi, dijital termoboy ve su sebilleri başlıca ürünlerimiz. Yılda yaklaşık 4 bin elektrikli kombi, 1500 adet de su sebili üretiyoruz” dedi.

  Çok canlı pazar

  Bu yıl üretimine başladıkları kan soğutucuları alanının canlı bir pazar olduğunu söyleyen Vardar, “Zaten soğutma sektörüne yönelik üretim yapıyorduk. Şimdi bunu bir adım daha ileri taşıyarak bu işe girdik. İthalatın ağırlığı olan bir alandı, önünü kestik” diye konuştu.

  Yeni ürünler yolda

  Kan soğutucuları ile adım attıkları medikal sektöründeki ağırlıklarını artırmayı planladıklarını, bu kapsamda bir kaç yeni ürün üzerinde daha çalıştıklarını dile getiren Vardar, ayrıca ısı pompası ile ilgili numune çalışmaları yaptıklarını aktardı, üzerinde çalışma yürüttükleri bir diğer ürünün ise derin dondurucu olduğunu söyledi. Vardar, “Hedefimiz daha çok katma değeri yüksek ürünler” dedi.

  YÜZDE 25 İHRACATA

  Üretimin yüzde 25’ini ihraç ettiklerini aktaran Vardar, bunun önemli kısmının soğutma grubunda olduğunu belirterek, “Burada ağırlıklı olarak Irak’a ürün gönderiyoruz. Isıtmada ise Türkmenistan ve Irak ilk sırada. Geçen yıl yaklaşık 650 bin dolar döviz girdisi sağladık. Bu yıl kan soğutucuları ihracatı planlıyoruz. Çeşitli ülkelerle görüşmelerimiz var” bilgisini verdi.


  FAYDALI MODEL

  Vardar, elektrik konusunda edinilen bilgi ve tecrübeyi ısıtma sistemlerinde kullanmak üzere 2004’te elektrikli kat kaloriferlerini üreterek ısıtma sektörüne farklı bir alternatif sunduklarını belirtti. Vardar, “Uzun bir Ar-Ge çalışması sonucunda ortaya çıkan ürünümüze Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘Faydalı Model’ belgesi verildi. Elektrikli kombi konusunda önemli bir başarıya imza attık” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı