Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yeni ürünler

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Daha verimli güneş hücreleri için mini kuleler

Kentlerde yer kalmadığı zaman yüksek binalar inşa edilir. Bu ilke şimdi Georgia Tech Research Enstitüsü (GTRI) bilim adamları tarafından güneş hücrelerine aktarıldı. Araştırmacılar silisyum peteği üzerine karbon nano tüplerden minik ‘kuleler’ inşa etmeye başardılar. Bu yapıyla amaç güneş hücrelerinin verimini arttırmak. Nano kulelerden elde edilen oluşum, P-ve N yarıiletkenlerden oluşan ve elektrik üreten özel tabakalarla kaplanacak. Kuleler sayesinde yüzey büyüyeceği için de daha fazla elektrik üretilebilecek.

Bilgi için: www.gatech.edu

Venüs sinekkapan çiçeği

Hiç Venüs sinekkapan çiçeği yetiştirdiniz mi? Yetiştirenler bilir, bu bitki sanıldığı kadar çok sinek yakalamaz. Bu görevi şimdi Paramountzone firmasının Fly Catcher sinekkapan aleti yerine getiriyor. Üstelik sesli bir biçimde. Aletin içindeki silindir biçimindeki bir çıkıntıdan kimyasal içermeyen bir koku sinekleri çekiyor ve sinekler tıpkı bitkide olduğu gibi çanaklarını kapatıyor. Tuzak mekanizması iki sensorla çalışıyor. Yakalanan her sinekten sonra çanaklar yeniden açılıyor. Pille çalışan aletin fiyatı: 19.95 İngiliz Sterlini.

Bilgi için: www.paramountzone.com

Ev hayvanlarına özel battaniye

Eşyalarınızı tüylerden, topraktan ve diğer pisliklerden korumak istiyorsanız, ev hayvanları için özel olarak üretilmiş battaniye işinize yarayabilir. Bir yüzü polyester dokuma diğer yüzü %100 su geçirmez PVC ile kaplı. Battaniye çamaşır makinesinde yıkanmakta. Fiyatı: 14,95 dolar.

Bilgi için: www.sharperimage.com

Adidas 1 = akıllı ayakkabı

Adidas kuruluşu, Adidas 1 modeliyle yeni bir devri başlattı. 250 dolarlık spor ayakkabı basıncı ölçen ve ayakkabıyı her koşula uyumlu hale getiren bir elektroniğe sahip. Sensor, mikroçip ve pilli kablo hepsi birlikte sadece 40gr geliyor ve Adidas 1’in topuk kısmına yerleştirilmiş. Sensor, üzerine yansıyan basıncı ölçerek ayakkabıyı kullanıcının yürüyüş türüne göre ayarlamakta. Akünün kullanım süresi yaklaşık olarak 100 saat.

Bilgi için: www.gizmodo.com

Geleceğin bilgisayarları

Intel firması ‘on-the-go’ dizüstü konsepti ile özellikle de dijital eğlenceye yönelik taşınabilir bir işlemci sundu.. Taşınabilir PC sahipleri uygun yazılım programlarıyla içeriklere ulaşabilecekleri (outside-in) veya evdeki dijital PC veya İnternet ağıyla senkronize (sync-n-go) edebilecekler. Yeni mobil PC’leri bir ele sığacak boyda ve dokunmatik ekrana sahip, ayrıca ince hoparlör görevini de görmekte. Alet kablolu veya kablosuz kullanılabilecek bir klavye, aletten çıkarılabilen bir DVD çalıcısı, bir GPS konumlama sistemi ve dahili kameraya sahip.

‘ Gerçek zamanlı çalışma’ parolasıyla Intel özellikle de kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemekte. Alet, Intel’in ‘Vanderpool’ olarak bilinen görüntüleme teknolojisini desteklemekte. Vanderpool tekniği tek bir alet üzerinde çok sayıda aplikasyon ve işletme sistemini aynı anda uygulamaya izin veriyor.

Bilgi için: www.intel.com

Işıl ışıl mumlar

Thinkgeek firmasının Loungelights mumları farklı bir atmosfer isteyenlere. Mumların içindeki LED lambaları alevli veya alevsiz olarak kullanılabiliyor. LED/pil birimini çıkarmak çok kolay. Mumların ışıma süresi 14-24 saat arasında değişmekte. LED’leri belli bir renge göre ayarlamak mümkün ama Cycle ayarında renkler sürekli değişmekte. Fiyatı: 3.99-21.99 dolar arasında degismekte.

Bilgi için: www.thinkgeek.com

Kredi kartından bile daha küçük

Diz üstü bilgisayarı yolculuk sırasında kullanılmak istendiğinde dokunmatik pedlerle çalışmak pek kolay değildir. Mesela grafik işlemlerinde bir fareye gerek duyulur. Kredi kartından bile küçük minik bir fare şimdi kullanıcıların imdadına yetişiyor. Mitsumi firmasının kablosuz "Go 905 Wireless Optical Mini Mouse" faresinin üzerinde pilin doluluk oranını gösteren ışıklı bir düğme var. Fiyatı 7.90 euro.

Bilgi için: www.mutsimu.de

Topuğu ayarlanabilir ayakkabı

Tasarımcı Wei-Chieh Tu tarafından yaratılan ayakkabının topuğu isteğe göre 0 ila 38 derecelik açıya kadar ayarlanabiliyor. Tasarımcı belki daha zevki renklerle çalışırsa ilginç ayakkabı kadınlarından da ilgisini çekebilir.

Bilgi için: www.index2005.dk

Philips’ten kıvrılabilir ekran

Philips Polymer Vision kuruluşu iki yıl içinde taşınabilir aletlere kıvrılabilir ekran sürecek piyasaya. Firma şimdi 5 inçlik bir model tanıttı. Philips’ten yapılan açıklamaya göre sağlam ekran daha küçük bir şekilde kıvrılabiliyor ve kağıt ve mürekkep arasındakine yakın bir kontrast sunmakta. PV-QML5 sadece 100 mikron kalınlığında ve QVGA çözünürlüklü (320 x 240 piksel). Ekran kıvrıldığı zaman yaklaşık 1,5cm çapında oluyor.

Bilgi için: www.polymervision.com

Işıklı vantilatör

Pervane kenarlarına yerleştirilen LED’ler sayesinde, vantilatör 64 farklı farkı ışık şovu sunabiliyor. Bunun için sadece fanı değiştirmek yeterli. Pervaneler kıvrılabilir yumuşak plastikten üretildiği için çocuklar için de tehlike oluşturmuyor. Fiyatı: 19.95 dolar.

Bilgi için: www.sharperimage.com

Bunları da Beğenebilirsiniz