BURSA HABERLERİ

"Yeni Türkiye Yolunda İç ve Dış Ekonomik İlişkiler" toplantısı

AA / İsmail Ersan
19 Ocak 2015 - 22:49Son Güncelleme : 19 Ocak 2015 - 22:50

- İKV Yönetim Kurulu Başkanı Vardan: "Bu olaylardan sonuç itibarıyla biz neticede menfi şekilde etkilenecekmişiz gibi görülüyor ki inşallah umarız böyle bir durum söz konusu olmaz. Bunu belirli bir kesime, özellikle Müslüman kesime atmaya çalışarak, oradaki ülkelerle yapılan ticareti de belki bir şekilde sıkıntıya sokmak amacını da ileriye dönük olarak düşünüyor olabilirler"

AA / İsmail Ersan

BURSA (AA) - İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Fransa'daki terör olaylarıyla ilgili, "Bu olaylardan sonuç itibarıyla biz neticede menfi şekilde etkilenecekmişiz gibi görülüyor ki inşallah umarız böyle bir durum söz konusu olmaz. Bunu belirli bir kesime, özellikle Müslüman kesime atmaya çalışarak, oradaki ülkelerle yapılan ticareti de belki bir şekilde sıkıntıya sokmak amacını da ileriye dönük olarak düşünüyor olabilirler" dedi.

Vardan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Konferans Salonundaki "Yeni Türkiye Yolunda İç ve Dış Ekonomik İlişkiler" konulu toplantıdan önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünyada mazlumların yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi.

Fransa’daki terör saldırıları kınadıklarını dile getiren Vardan, "Terörizm her tarafta terörizmdir. Biz Türkiye'de buna benzerlerini, daha şiddetlisini yıllardır çektik. Dünyanın hemen her tarafında da binlerce, bazı yerlerde de milyonlarca insan bu şekilde maalesef hayatlarını kaybetti. Aslında bu olaya baktığımız zaman bunu tasvip etmek mümkün değil" diye konuştu.

Bu tür olayları belli bir kesime mal etmenin yanlış olduğunu dile getiren Vardan, şöyle konuştu:

"Olayların kök, ve sebeplerini ortaya çıkarmamamız lazım. Niçin, nasıl oluyor. Niçin insanlar bu hale geldi diye bunları araştırmamız gerekiyor. Bir kere şunu söylememiz lazım, barıştan kime zarar gelir. Barıştan herkese yarar gelir. Ortadoğu bizim kendi coğrafyamız, yıllardır kanayan bir yara. Biz ister miyiz ki Suriye'de, Irak'ta, İran'da, Ukrayna'da veya Mısır'da kavga, dövüş olsun, insanlar birbirleriyle savaşsınlar. Bütün bunlara baktığınız zaman hakikatten böyle kirli ellerin buralara girip karıştırdığını ve sonradan bu ülkelerin bir türlü kendini toparlayamadığını görüyorsunuz. Arkasından da türlü türlü bunların neticeleri ortaya çıkıyor. Hiç hoşumuza giden bir hadise değil. Tabi bu, iş dünyası olarak bizi ciddi manada ilgilendiriyor."

Kendi insanlarının yaptığı bir olayı başka tarafa çeken ülkelerin olduğunu belirten Vardan, "Avrupa Birliği bağlamında düşünecek olursak İKV'nin faaliyet alanı Avrupa Birliği ülkeleridir. Bu ülkelere gidiş gelişlerimiz vizeye tabidir. Şimdi bu insanların, öncelikle vize konusunda sıkıntı oluşturacağı gibi bir söylemde bulunuyorlar. Sanki burada vizesini almış, olanların oraya gidip eylemlerini yapmış gibi bir ortam çıktı. Zaten vizeyi verirken ciddi anlamda millete sıkıntı çektiriyorlar. Bu halde de herhangi bir şekilde vizesini almış bir insanı, burada sıkıntı oluşturduğu görülmüş mü. Kendi insanlarının yapmış olduğu olayları başka tarafa çekmeye çalışıyorlar" dedi.

-"Olayların çıkmasına sebebiyet veren bizler değiliz"

Türkiye'nin dünya barışından yana olduğunu vurgulayan Vardan, şöyle devam etti:

"Bu olaylardan sonuç itibarıyla biz neticede menfi şekilde etkilenecekmişiz gibi görülüyor ki inşallah umarız böyle bir durum söz konusu olmaz. Bunu belirli bir kesime, özellikle Müslüman kesime atmaya çalışarak, oradaki ülkelerle yapılan ticareti de belki bir şekilde sıkıntıya sokmak amacını da ileriye dönük olarak düşünüyor olabilirler. Hakikatten bunu hiç aklımızın ucuna bile getirmek istemiyoruz. Sıkıntılı bir süreç tabi. Olaylar bizim istediğimiz olaylar değil. Olayların çıkmasına sebebiyet veren bizler değiliz. Sonuçta da maalesef bu işten bizler etkileniyoruz. Umarız böyle bir durumla karşı karşıya kalmayız.

Öteki taraftan yine etrafımızdaki ülkelere baktığınızda özellikle Ukrayna'da yaşanan son olaylardan sonra Avrupa Birliği'nin değişik yetkilileri Türkiye'ye gelerek oraya, Avrupa birliğinin yapmış olduğu yaptırımları ambargoları Türkiye'nin de uygulamasını istiyorlar. Bu tabii yine bizi rahatsız eden bir durum. Çünkü biz Avrupa Birliği üyesi değiliz. Netice itibarıyla girmeye çalışıyoruz. Yılardır bu konuda çalışıyoruz. 50 yıla aşkın bir süredir kapıda bekliyoruz. Fakat sonuçta Avrupa Birliği üyesi değiliz. Bizden böyle yaptırım yapmamızı istemeleri haksızlıktır."

Vardan, açıklamasının ardından toplantıya katıldı.

Toplantıya MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat, AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, Önder Matlı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yer aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden "Yeni Türkiye Yolunda İç ve Dış Ekonomik İlişkiler" toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 22 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Yeni Türkiye Yolunda İç ve Dış Ekonomik İlişkiler" toplantısı haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:18
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı