Ege Haberleri

EGE

  ’Yeni Türkiye Yeni Gelecek’

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / MANİSA, (DHA)
  15.04.2016 - 16:01 | Son Güncelleme: 15.04.2016 - 16:04

  CELAL Bayar Üniversitesi’nin Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde barınan öğrencileri ’Yeni Türkiye Yeni Gelecek’ konulu konferansta Başkanlık Sistemi hakkında bilgilendirildi.

  Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Prof. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde barınan öğrenciler için ’Yeni Türkiye Yeni Gelecek’ konulu konferans düzenlendi. Konferans, Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkan Prof. Dr. Birol Akgün tarafından verilen konferansa Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdür Müşaviri Hamit Yaz, Kredi Yurtlar Kurumu Manisa İl Müdürü Kemal Koçkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Savaş Duman, Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrenciler katıldı.

  ’Yeni Türkiye Yeni Gelecek’

  Kredi ve Yurtlar Kurumu Manisa İl Müdürü Kemal Koçkaya’nın açılış konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Prof. Dr. Birol Akgün, tarihsel gelişimi içerisinde devlet ve hükümet sistemleri, güçler birliği ve güçler ayrımına dayalı sistemler ve bunlardan parlamenter sistem ile başkanlık sistemlerinin yapısı hakkında bilgiler verdi. Amerikan başkanlık sistemi üzerine açıklamalar yapan Akgün, "Amerikan anayasası dünyanın en eski ve en çok yürürlükte kalan anayasasıdır. Ancak tartışılması ve yapılması 10 yıl sürmüştür. Biz anayasa ve sistem tartışmalarına yeni başladık ve bunda korkulacak bir şey yok. Cesur olup her şeyi demokrasi ilkesi içerisinde tartışmalı ve bu yolla güçlü bir anayasa ve sistem oluşturmalıyız" dedi.


  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı