ANTALYA HABERLERİ

"Yeni Türkiye Buluşmaları" paneli

AA / Orhan Kuzu
13.12.2014 - 21:38Son Güncelleme :

- Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Akgün: - "Demokrasinin beşiği Amerika 1787'den beri demokrasiyle yönetiliyor. Ancak son 1 hafta, 15 gündür süren bu işkence olaylarını demokrasiyle nasıl açıklayacaksınız" - "Darbe yiye yiye darbenin kötü olduğunu öğrendik. İdamları görerek bu cezanın kaldırılması gerektiğini öğrendik"

AA / Orhan Kuzu

ANTALYA (AA) - Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, "Demokrasinin beşiği Amerika 1787'den beri demokrasiyle yönetiliyor ancak son bir hafta, 15 gündür süren bu işkence olaylarını demokrasiyle nasıl açıklayacaksınız" dedi.

Akgün, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Türkiye Buluşmaları" konulu panelde yaptığı konuşmada, Antalya'nın Türkiye demokrasisinde her zaman önemli bir yer teşkil ettiğini söyledi.

Dünyadaki demokrasi gelişimi hakkında bilgi veren Akgün, ilk dalganın 1920'li yıllarda, ikinci dalganın 1945 sonrası ve üçüncü dalganın ise 1970'lerin ortasında başladığını anlattı.

Akgün, bu gelişmeler sonucunda 1990'lı yıllara gelindiğinde ise dünya nüfusunun yüzde 50'sinin demokrasi rejimiyle yönetildiğini kaydetti.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan Birleşmiş Milletler sistemi ve 1948'de ilan edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin demokrasiyi önemli hale getirdiğini dile getiren Akgün, "Türkiye gibi eskiden tek parti ile yönetilen ülkeler İkinci Dünya Savaşı'nın ardında çok partili döneme geçti. Böylelikle batı dışında bir islam ülkesi çok partili hayata geçmiş oldu" diye konuştu.

Birol Akgün, Türkiye'den sonra Hindistan'ın da bağımsızlığını kazandığını ve ülkede demokratik bir anayasa ilan edildiğini anlattı.

- "Hiçbir zaman ideal demokrasi yoktur, ideal fikirler vardır"

Demokrasilerin yavaş fakat sağlıklı işlediğine işaret eden Akgün, "Demokrasiler yavaş işler çünkü bir tartışma ortamı gerektirir ama ortaya çıkan sonuç ortak aklın ürünüdür. Hiçbir zaman ideal demokrasi yoktur, ideal fikirler vardır" dedi.

Akgün, demokrasi açısından her ülkenin kendi içinde bir takım sorunlar yaşadığına işaret etti. ABD'de yaşanan olaylara değinen Akgün, şunları söyledi:

"Demokrasinin beşiği Amerika, 1787'den beri demokrasiyle yönetiliyor ancak son bir hafta, 15 gündür süren bu işkence olaylarını demokrasiyle nasıl açıklayacaksınız? Amerika'da insanlar işkencelere maruz bırakılmış. 'Nasıl daha iyi işkence teknikleri geliştiririz' diye 80 milyon lira para harcamışlar."

- "Darbe yiye yiye darbenin kötü olduğunu öğrendik"

Türkiye'de 1990'lı yıllarda demokrasi alanında sıkıntılar yaşandığını söyleyen Akgün, AK Parti hükümetiyle ülke olarak çok önemli mesafeler kaydedildiğini ve bunu herkesin takdir ettiğini belirtti.

Türkiye'nin demokrasiye geçişinde birçok sorun yaşandığını anlatan Akgün, "Darbe yiye yiye darbenin kötü olduğunu öğrendik. İdamları görerek bu cezanın kaldırılması gerektiğini öğrendik. Yeni dönemde demokrasinin kökleşmesi için hepimize düşen görev demokratik kurallara bağlılıkta sabır göstermektir" diye konuştu.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Alkan da demokrasinin kurumsallaşmasında halkın egemenliğine dayalı olarak yürütme otoritesinin ya da siyasal kurumların barışçıl bir şekilde değişiminin sağlanması gerektiğini söyledi.

Moderatörlüğünü siyaset bilimci Dr. Murat Yılmaz'ın yaptığı paneli çok sayıda vatandaş izledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Yeni Türkiye Buluşmaları" paneli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı