"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Yeni Türk Ticaret Kanunu neler getirecek?

YENİ Türk Ticaret Kanunu (TTK), kuvvetle muhtemel 1 Temmuz’da uygulanmaya başlıyor.

Tarih yaklaştıkça, yeni TTK’nın neler getireceğini, ticari hayatta neleri değiştireceğini eminim, gazete ve televizyonlardan takip ediyorsunuzdur. Ben ise, bugüne kadar hiç yazılmayan, konuşulmayan bir boyutuna değineceğim... Sigortacılık. Nitekim, yeni TTK, sigortacılık konusunda da çok ciddi değişikler içeriyor ve yaptırımlar getiriyor. Konunun iki boyutu var... Biri, sigorta şirketlerini ilgilendiren boyutu ki, bu konuya girmeyeceğim. Diğeri ise, tüketiciyi yani, sigortalıları ilgilendiren boyutu. İşte, asıl değinmek istediğim konu da bu.

Öncelikle şunu belirteyim, yeni TTK, sigorta konusunda tüketici haklarını ciddi koruma altına alan hükümler içeriyor. Kanun’daki maddeler bir hayli fazla... Ama önemli gördüğüm birkaç maddeye özetle, değineyim.

- Ticaret Kanunu’nun uygulamaya girmesi ile birlikte artık sigorta şirketleri ve sigorta acenteleri, poliçe yaparken tüketiciye; sigorta ile ilgili tüm bilgileri, sigortalının haklarını ve satın aldığı ürün ile ilgili özel olarak dikkat etmesi gereken hususları yazılı olarak bildirecekler. Sadece bununla da sınırlı değil... Sigorta süresi boyunca, sigortalının satın aldığı poliçe ile ilgili önemli sayılacak gelişmeler olursa, bunları da tüketiciye yine yazılı olarak açıklamakla yükümlü olacaklar.

HASARDA AVANS ÖDEMESİ GELİYOR

- Bence, yeni TTK’nın en önemli maddelerinden biri, sigorta şirketinin tazminat ödemesi ile ilgili olan bölümü. 1 Temmuz’dan sonra başlayacak uygulamayı daha iyi anlaşılması için örnekle anlatayım. Diyelim ki, ticari işletmenizi sigortaladınız ve bir yangın sonucu ciddi hasar oluştu... Sigorta şirketi de bu hasarı incelemeye aldı... Şirketin araştırması da uzun sürdü... Eğer, sigorta şirketi, 3 ay içinde incelemesini bitirmezse ve taraflar da aralarında anlaşamazsa... Mahkemece tespit edilecek hasarın, yüzde 50’sini sigorta şirketi, sigortalıya önceden avans olarak ödeyecek.

Şunu da belirteyim... Sigortalı ile sigorta şirketinin hasar konusunda anlaşamaması halinde, şirketin avans ödemesi; sadece ticari sigortalar için değil, konuttan otomobile kadar tüm sigorta branşlarını kapsıyor.

- Yeni TTK, sigorta şirketinin, tek taraflı poliçeyi iptaline de belirli süre getiriyor. Eğer sigortalı, poliçe düzenlendikten ilk 3 ay içinde sigorta primini ödemezse; şirket, poliçeyi iptal edebilecek. Sigortalı, prim taksitlerinden birini ödeyemezse, sigorta şirketi önce tüketiciye ihtar gönderecek, sonra poliçeyi sonlandıracak.

HAYAT SİGORTALARINA YENİ DÜZENLEME

- Türk Ticaret Kanunu, hayat sigortalarına yönelik de ciddi düzenlemeler içeriyor. Bunlardan biri de sigortalıya cayma hakkının tanınması... Böylece, hayat sigortası yaptıranlara, sözleşmeyi anladığından emin olmaları için belirli bir süre tanınıyor ve bu sürenin sonunda, sigortalı hiçbir cezai yaptırım olmadan sigortadan vazgeçebiliyor. Cayma süresi ise, sigortalının bilgilendirilmesi ile başlıyor, vazgeçmesi halinde sigortalıdan alınan prim iade ediliyor.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda sigortaya konu olan, bana göre önemli maddelerin bir kaçı özetle böyle. Bunun dışında Kanunda, hem sigorta şirketlerini hem de tüketiciyi yakından ilgilendiren; ticari ve bireysel sigortalarla ilgili birçok madde var.

Başta da belirttiğim gibi, yeni TTK, sigorta konusunda ciddi değişiklikler getiriyor ve bunların büyük bir çoğunluğu da sigortalı haklarını korucuyu hükümler... Ne kadarı uygulanır, ne kadarı uygulanmaz... Uygulamada ne gibi sorunlar çıkar; zamanla, birlikte göreceğiz.

 

X