ANTALYA HABERLERİ

Yeni torba yasa tasarısına eleştiri

AA / Gülsem Adam
16.12.2014 - 15:46Son Güncelleme :

- ZMO Antalya Şube Başkanı Tuncer: - "Yeni torba yasa tasarısı ile kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engeller kaldırılmak isteniyor"

YEREL HABERLER ANTALYA

AA / Gülsem Adam

ANTALYA (AA) - Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, hükümetin 12 yasada değişiklik yapmak üzere yeni bir torba yasa hazırlığı içerisinde bulunduğunu anımsatarak, "Yeni torba yasa tasarısı ile kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engeller kaldırılmak isteniyor" dedi.

Çevre, Elektrik, Gemi, Gıda, Harita ve Kadastro, İç Mimarlar, İnşaat, Jeoloji, Jeofizik, Kimya, Maden, Makina, Meteoroloji, Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Şehir Plancıları, Orman ve İnşaat Mühendisleri Odalarından oluşan TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu, 3194 Sayılı İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Meslek örgütleri adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan ZMO Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, üretimden uzaklaşarak sanayisizleşme, tarım alanlarının talanı, kültürel varlıklar ve doğal kaynakların tasfiyesi ile şekillendirilen yeni liberal dönüşümün, 2B ile orman arazilerinin yağmalanması, kentsel dönüşüm ve halka ait özel mülkiyetlerin el değişimi gibi rant eksenli politikalarla sürdüğünü savundu.

İktidarın yeni bir torba yasa tasarısı ile 12 yasada yapacağı değişiklikle kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri kaldırma hazırlığında olduğunu iddia eden Tuncer, şu değerlendirmelerde bulundu:

"3194 Sayılı İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, imar, yapı denetimi, kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri mal ve hizmet tarifeleri, iskan, kültür ve tabiat varlıkları, çevre ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, kat mülkiyeti, İller Bankası, belediye gelirleri yasaları ve TMMOB Yasası'nda yapılması öngörülen değişiklikleri içermektedir. Söz konusu değişiklikler ile kentsel topraklara el koyma amaçlı kentsel dönüşüm/rant projeleri sürecini merkezileştirme ve hızlandırmak, halka ait özel mülkiyet varlıklarına mülksüzleştirme yoluyla el koymak, kamulaştırmayı yeni sermaye birikim süreci için kullanmak, bütün kamusal ülke varlıklarını metalaştırmak istenmektedir. Ayrıca anayasal dayanağı bulunan kamu kurumu niteliğindeki özel, demokratik yönetim kuruluşları olan TMMOB ve bağlı odalarını yapısal dönüşüme uğratmak, işlevselleştirmek, yapı üretim sürecinde şehir planlama, mimarlık ve mühendisliğin tasarım sürecini müşavirlik firmalarının faaliyet alanına sokarak önemsizleştirmek istenmektedir."

Tuncer, mühendis, mimar, şehir plancıları ve meslek örgütlerinin, ülke, kamu, halk, meslek, meslektaş yararı bütünlüğündeki mücadelesini sürdüreceğini ve iktidar diktasına teslim olmayacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yeni torba yasa tasarısına eleştiri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:20
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı